Przewidywany wzrost zarobków dla programistów

Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę specjalistów w sektorze IT rośnie w piorunującym tempie. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy w Polsce, nie jest dobrą prognozą dla osób, które skrupulatnie chcą zaplanować swoją przyszłość.
Coraz większą popularnością cieszy się przekonanie, iż wykonywanie zawodu programisty jest drogą do szybkiego wzbogacenia się i ustabilizowania życia na dostatnim poziomie. Ten trend myślowy doprowadził wiele osób do podjęcia decyzji, o przekwalifikowaniu się ze swoich dotychczasowych zajęć i przekonał do nauki programowania. Najpopularniejszymi językami oraz, których znajomość jest pożądana na rynku pracy w Polsce, są obecnie: Python, Java, JavaScript, C++, HTML, SQL, GUI.
Umiejętność tworzenia kodu, w językach wymienionych powyżej daje szeroki wachlarz możliwości w wyborze firmy, która potencjalnie mogłaby nas zatrudnić. Decyzję o zmianie kwalifikacji wielu tłumaczy tym, iż zarobki wśród programistów osiągnęły w tej chwili najwyższe stawki w Polsce w zestawieniu z innymi branżami. Wynagrodzenie osób zaczynających swoja przygodę z programowaniem, często jest porównywalnie wysokie jak wynagrodzenie maksymalne za pracę na etacie pracowników innych branż. Takich jak na przykład budownictwo. Konkurencyjne oferty pracy wycelowane w osoby posiadające umiejętność programowania, prześcignęły zawartymi w nich warunkami nawet branże finansową czy nieruchomości. Potencjalni kandydaci cechujący się kilkuletnim doświadczeniem na danym stanowisku, są w stanie otrzymać pensje za swoją pracę w wysokości 10 000 złotych brutto miesięcznie. Programista Java zarobki może osiągnąć wyższe, jeżeli jego znajomość języka jest na bardzo wysokim poziomie. Nierzadko na portalach skierowanych do osób poszukujących pracy, możemy znaleźć ogłoszenia opiewające w kwoty rzędu 20 000 zł za miesięczną pracę.
Stawki są podawane w wymiarze pracy miesięcznej, bądź za każdą przepracowaną roboczogodzinę. Dla bardziej doświadczonych programistów pracodawcy są w stanie zapłacić około 100 zł na godzinne brutto. Forma rozliczenia na godziny najczęściej jest stosowana w przypadku osób, które docelowo zostaną zatrudnieni jako zdalni wykonawcy zleceń, czyli bez obowiązkowego pojawiania się w miejscu pracy o stałych godzinach.
Z prowadzonych statystyk, można wysnuć prosty wniosek, że lokalizacja firmy nie pozostaje bez znaczenia. Zarobki oferowane poza Warszawą mogą być mniejsze nawet o 20% za tą samą pracę. Pracodawcy operujący zachodnim kapitałem są w stanie zapłacić więcej. Ten czynnik wpływa również na decyzje o zatrudnianiu się programistów poza granicami naszego kraju. Dla niektórych osób- bardziej mobilnych od rówieśników nie ma problemu, zatrudnić się zdalnie w firmie z siedzibą w Londynie, która wymaga pojawienia się na miejscu dwa razy na miesiąc. W tym wypadku zamieszkanie w mieście skomunikowanym lotniskiem z miastem docelowym, w którym jesteśmy zatrudnieni jest alternatywą dla migracji zarobkowej i rozwiązaniem umożliwiającym pozostanie w kraju, jednocześnie zdobywając wynagrodzenie w obcej walucie.
Z analizy danych przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zarobki z sektora świadczącego usługi IT rosną w stałym tempie od 2009 roku. Podpierając się tymi danymi i prognozami analityków możemy, także dokonać spekulacji co do wysokości kwoty, o jaką wzrosną wspomniane zarobki w najbliższym czasie. Z najnowszych informacji wynika, że kwota o jakiej mówimy jest przewidziana na około 1600 zł brutto do 2022 roku.
To oczywiście nie pozostaje niezauważone przez grono osób z pokolenia Y, które zaczyna obierać ścieżki swoich karier.Ta grupa młodych pracowników, która z obsługą komputera jest zapoznawana od szkoły podstawowej, ma już za sobą pierwsze lekcje programowania. Bez wątpienia Informatyka jako kierunek studiów, nie pozostanie bez zainteresowania ze strony tegorocznych maturzystów.
Średnia wieku w tym zawodzie utrzymuje się na poziomie 35+. Jest to spowodowane, przekwalifikowaniem się osób, które funkcjonują już na rynku pracy, ale zdecydowały się zmienić zawód na bardziej atrakcyjny zarobkowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here