Regularne badanie wzroku jest kluczowe dla wczesnej diagnostyki zachodzących zmian w obrębie oczu. Niestety, jak pokazują niektóre badania, nawet co 2. Polak nie bada regularnie wzroku – najczęściej tłumacząc się brakiem czasu lub niewiedzą. Tymczasem zmiany zachodzą niepostrzeżenie i nietrudno przeoczyć symptomy poważniejszych schorzeń. Jak często i kiedy warto pójść do okulisty?
O okuliście bardzo często zaczynamy myśleć dopiero gdy odczuwamy wyraźne pogorszenie jakości widzenia, pieczenie i zapalenie w obrębie oczu czy inne niepokojące zmiany. Niestety, często okazuje się, że jest zbyt późno, by podjąć leczenie we wczesnym stadium i niezbędne są bardziej skomplikowane zabiegi. Podobnie jest z pogarszającą się jakością widzenia – zmiany najczęściej zachodzą na tyle powoli, że kiedy zauważamy, że coś jest nie tak, jak powinno, okazuje się, że problem jest dość poważny. Pół biedy, jeśli dotyczy tylko krótko- czy dalekowzroczności, ale pogarszające się widzenie może być również spowodowane zaćmą, jaskrą czy np. neuropatią i wówczas wczesne wykrycie jest kluczowe dla podjęcia skutecznego leczenia i zatrzymania dalszego rozwoju schorzenia.
Dlatego, o ile nie zauważasz u siebie jakichś zmian, wymagających szybszej wizyty u okulisty, badania wzroku powinieneś wykonywać co najmniej raz w roku. W większości przypadków będą to proste procedury diagnostyczne, jak badanie pola widzenia, ciśnienia wewnątrzgałkowego, ostrości widzenia (korzystając z tablicy Snellena bądź komputerowo) oraz badanie przedmiotowe oka – czyli ocenie wizualnej stanu narządu wzroku, powiek i oczodołów. W większości przypadków okazuje się to niezbędne do stwierdzenia, czy oczy funkcjonują prawidłowo, czy może konieczna jest dalsza diagnostyka (np. angiografia, badanie obrazowe oka). Jednak niezależnie od diagnozy warto pamiętać o konieczności wykonywania dalszych badań diagnostycznych – co 12 miesięcy.
Warto badać oczy, zanim będzie za późno
Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne – zarówno dla młodych, jak i dla osób w bardziej zaawansowanym wieku. U tych pierwszych wczesna diagnostyka jest niezbędna, by odpowiednio wcześnie podjąć działania korekcyjne, które pozwolą zniwelować nieprawidłowości. U osób starszych, wczesne wykrycie zmian pozwoli na szybsze zareagowanie i spowolnienie zmian zwyrodnieniowych. Niezależnie więc ile masz lat – nie czekaj z badaniami, aż zauważysz, że coś jest nie tak. Prawdopodobnie będzie już za późno na wczesne reagowanie.