biznes na wsi

Jeśli mieszkasz na wsi, stoi przed Tobą wiele możliwości ciekawych inwestycji. Czasy, kiedy wieś kojarzyła się z zastojem i brakiem perspektyw, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj obecność przyrody i możliwości, jakie daje duży teren wokół domu mogą być wykorzystane w różny sposób. Jak otworzyć własny biznes na wsi?

Czy agroturystyka na wsi to dobry pomysł?

Życie na wsi nie musi być ciężkie – jeśli masz dobry pomysł, założenie własnego biznesu na wsi może przynieść Ci dobre zarobki. Prowadzenie swojego biznesu to wymagająca czynność, dająca jednak wiele satysfakcji. Dobre porady biznesowe znajdziesz na eu-eu.eu, warto zainspirować się wiedzą, która pomoże Ci w dalszym rozwoju wymarzonej przez siebie inwestycji.

Wiele osób jako pierwszą myśl odnośnie założenia biznesu na wsi, wskazuje agroturystykę. To jedna z najbardziej intratnych działalności – zanim jednak zdecydujemy się na taki rodzaj zarobku, warto zastanowić się, czy lokalizacja danej wsi jest na tyle atrakcyjna, aby ludzie faktycznie przyjeżdżali do naszego domu. Na plus przemawiają tutaj niewielkie formalności – według obecnego prawa, rolnik chcący założyć agroturystykę nie musi dodatkowo zakładać działalności gospodarczej. Należy natomiast zgłosić chęć założenia agroturystyki do urzędu gminy.

Biznes na wsi czyli rolnictwo i hodowla

Dobrym sposobem na zarobek, jeśli mieszkasz na wsi, jest założenie swojej własnej hodowli. Możliwości jest bardzo wiele. Również w tym przypadku dla rolników nie ma na ten moment obowiązku założenia własnej działalności gospodarczej. Kwestie sprzedaży plonów rolnych ustala natomiast urząd gminy i regulacje prawne, warto jednak zaznaczyć, że rolnicy mogą liczyć na wiele ulg i dotacji.

Hodowle mogą być różne i warto dostosować pomysł do możliwości gleby i popytu rynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się hodowle pieczarek, czy borówek amerykańskich. Również ekologicznie wytwarzany nabiał, jak regionalne sery, a także jajka mogą zyskać duże uznanie, zwłaszcza wśród osób, szukających ekologicznej żywności.

Dobrym pomysłem będzie także szkółka roślin, czy stadnina koni.

Restauracja lub sala weselna – czy to się opłaca?

Na wsiach bardzo dużą popularnością cieszą się domy weselne. Im bardziej na uboczu będzie znajdować się taka sala, tym więcej klientów będzie chciało z niej korzystać. Atuty domów weselnych to duży ogród, dobry dojazd i czyste powietrze.

Prowadzenie restauracji czy domu weselnego może przynieść duże dochody, warto jednak mieć świadomość, że tego rodzaju działalność wiąże się z różnego rodzaju dokumentami i zgodami, które należy na bieżąco aktualizować. Trzeba mieć zaświadczenie z sanepidu, aktualne badania wszystkich pracowników, oraz założoną własną działalność gospodarczą. Ważna jest także reklama, zwłaszcza ta w Internecie. Jeśli jednak opłaty i dokumenty nie przerażają Cię, dom weselny czy restauracja mogą przynieść duże pieniądze – zwłaszcza, jeśli w ofercie zaprezentujesz lokalną kuchnię i sezonowe specjały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here