Praca biurowa

Niedawno skończyłeś studia i jesteś gotowy poszukać swojej pierwszej poważnej pracy. W związku z kierunkiem i profilem ukończonych przez Ciebie studiów zdecydowałeś, że będzie to praca biurowa. W przeciwieństwie do prac sezonowych czy dorywczych, wykonywanych w czasie studiów. Twoja pierwsza „prawdziwa” praca jest niezwykle ważna i może mieć duży wpływ na dalszy przebieg całej Twojej dalszej drogi zawodowej. Dlatego rozglądając się za swoją pierwszą pracą tego typu warto zrobić to w sposób mądry i przemyślany.

Po pierwsze, musisz uczciwe i obiektywnie ocenić swoje kwalifikacje. Na przykład to, jak wygląda Twoja znajomość języków obcych – może oprócz języka angielskiego czy niemieckiego możesz pochwalić się znajomością portugalskiego węgierskiego czy fińskiego? Jak radzisz sobie z pracą na komputerze czy analizą danych? Jak wyglądają Twoje umiejętności organizacyjne a jak praca w warunkach stresu i presji czasowej?

Po drugie, musisz zdecydować, gdzie szukać ogłoszeń o pracy w biurze w internecie. Portali, z których możemy skorzystać, jest bowiem bardzo dużo – zarówno tych i zasięgu ogólnokrajowych, jak i lokalnych, działających na terenie pojedynczego miasta czy też regionu. W części z nich sekcja z ogłoszeniami o pracy jest tylko jedną z wielu innych – obok na przykład ogłoszeń o kupnie i sprzedaży nieruchomości, ubrań czy mebli. Część z nich ma jednak charakter bardziej wyspecjalizowany i koncentruje się wyłącznie na ogłoszeniach związanych z oferowaniem i poszukiwaniem pracy. Bez względu na charakter portalu, chyba największa część ogłoszeń o pracę to właśnie praca biurowa. Biorąc pod uwagę charakter współczesnej gospodarki nie powinno to zresztą budzić zdziwienia – rola rolnictwa i przemysłu we współczesnym świecie maleje, gdy tymczasem rola usług dynamicznie rośnie.

Ogłoszenia w internecie z pracą biurową w dużym stopniu dotyczą właśnie sektora usług. Obejmują one zresztą bardzo szeroki wachlarz firm i stanowisk. Na jednym krańcu będą to najprostsze prace biurowe, a więc różne stanowiska związane na przykład z obsługą recepcji czy obsługą połączeń telefonicznych. Na drugim krańcu znajdziemy wysoko wyspecjalizowane stanowiska, wymagające specyficznej wiedzy czy posługiwania się konkretnym językiem obcym. Wiele z nich dotyczyć będzie coraz liczniejszych w naszym kraju centrów usług wspólnych, znajdujących się już w zasadzie w każdym większym mieście. Do takich właśnie centrów kolejne firmy z Zachodu przenoszą coraz to nowe procesy, oddziały i funkcje: zarówno księgowość i finanse, jak i zakupy, HR-y czy IT.

Ogłoszenia z pracą biurową nierzadko prowadzą właśnie do takich biur. Warto zauważyć, że wiele tego typu firm ogłasza wszystkie wolne stanowiska również na swojej własnej, firmowej stronie. Dlatego zastanawiając się gdzie szukać ogłoszeń o pracy w biurze w internecie, warto ustalić jakie centra usług wspólnych znajdują się w naszej okolicy, a następnie zerknąć na strony tych firm i aplikować bezpośrednio za ich pośrednictwem. Jak widać opcji jest naprawdę wiele!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here