Jaka praca po liceum?

Osoby, które wybrały jako szkołę średnią liceum ogólnokształcące, są nieco w tyle w porównaniu do uczniów technikum. W technikum poza maturą zdobywa się zawód oraz kwalifikacje zawodowe. W liceum ogólnokształcącym stawia się na – jak sama nazwa wskazuje – ogólne przedmioty nauczania, dające szeroką wiedzę, jednak brakuje kompetencji zawodowych. Tak więc absolwenci techników od razu po ukończeniu szkoły mogą szukać pracy, licealiści mają jednak gorzej. Czy w Polsce jest praca po liceum?

Absolwenci liceów mogą bez większych problemów znaleźć pracę w takich miejscach jak sklepy odzieżowe, markety spożywcze, restauracje fast-food, firmy kolportujące ulotki, zakłady produkcyjne. Oferują one względnie przyzwoite zarobki na start i różnego rodzaju benefity, takie jak prywatna opieka medyczna czy premie/dodatki na święta. Niestety, tego typu praca jest często monotonna, mamy nad sobą szefa, pewną normę do wyrobienia. To dobra praca na okres przejściowy, zarobienie na studia czy wakacyjny wyjazd.

Osoby, które ukończyły liceum, mogą również postarać się o pracę, w której studia czy zawód nie są konieczne. Chodzi o tzw. wolne zawody, np. grafik komputerowy. Wiele kompetencji w nowoczesnych zawodach można nabyć na kursach czy też będąc samoukiem korzystającym w efektywny sposób z internetu. Dla pracodawcy liczą się przede wszystkim nasze umiejętności, wykształcenie z czasem zdążymy uzupełnić.

Po liceum możemy także pracować zdalnie, jako copywriterzy czy „tajemniczy klienci”. Taka praca zazwyczaj jest jedynie dodatkowym źródłem utrzymania się.

Co powiesz na karierę w służbach mundurowych? Weźmy chociażby policję. Studia są cennym atutem, ale do policji można kandydować już ze średnim wykształceniem. Pewna emerytura, stałe, solidne zarobki, możliwości awansu i zdobycia społecznego uznania… taka praca nie jest jednak dla wszystkich – przyda się świetna sprawność fizyczna, wysoka inteligencja, odporność na stres, kultura osobista, staranność i dokładność. Mimo wszystko, warto rozważyć taką propozycję.

Bogate możliwości są również w szeroko pojętej gastronomii. Często poszukuje się osób do pracy w kawiarniach, barach, restauracjach – potrzebni są kelnerzy czy osoby do przygotowywania posiłków. Jeśli interesuje nas taka praca, warto zadbać o wyrobienie sobie książeczki sanepidowskiej – wiąże się to z pewnymi kosztami oraz z przeprowadzeniem specjalnych badań w przychodni, jednak taki dokument jest potrzebny w każdym miejscu pracy, gdzie mamy kontakt z żywnością oraz z produktami społecznymi.

Również liczne zawody biurowe nie wymagają specjalistycznego wykształcenia. Asystenci doradców czy sekretarki z pewnością mogą być po liceum. Przyda się jednak jakieś doświadczenie czy też znajomość języków obcych.

Pracę po liceum warto potraktować jako przejściowy etap i z czasem pomyśleć o studiach lub o kwalifikacyjnych kursach zawodowych, szkołach policealnych. Jeśli mamy dobrze zdaną maturę, szkoda będzie zatrzymać się na podstawowych ofertach pracy z dość niskim wynagrodzeniem. Nie po to szliśmy do liceum kilka lat temu, aby pracować w tym samym zawodzie, który jest dostępny dla osób po zawodówkach. Jeżeli wynik z matury nie jest dla nas satysfakcjonujący i uniemożliwia kontynuowanie edukacji, przez kilka lat od zdawania egzaminów można poprawić poszczególne wyniki. Warto spróbować drugiego czy nawet trzeciego podejścia.

Na szczęście obecnie mamy rekordowo niskie bezrobocie i o pracę martwić się nie trzeba, niezależnie po jakiej szkole jesteśmy. Kłopoty mogą tkwić w wysokości wynagrodzenia czy w rodzaju branży, w jakiej przyjdzie nam pracować. Co do zasady to jednak obecnie pracodawcy w cudzysłowie „biegają” za pracownikami, a nie na odwrót. Jeśli zadowala nas praca na produkcji czy w sklepie, najprawdopodobniej nie będziemy zmuszeni długo szukać. To dobra informacja dla wszystkich, którzy są po szkole i chcieliby już zarobić i odłożyć swoje pierwsze pieniądze, na dom czy samochód. Warto z tego korzystać, ponieważ nie wiadomo jak będzie za kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here