Praca protetyka - czy warto?

W życiu każdego człowieka przychodzi ten jeden bardzo ważny moment, w którym musi on podjąć decyzję na temat swojej przyszłości. Musi rozważyć przynajmniej kilka różnych opcji i zastanowić się, która z nich rzeczywiście byłaby dla niego najlepsza. Zwrócenie uwagi na własne umiejętności i zainteresowania pozwala na szybsze nakreślenie swojego przyszłego życia zawodowego – nikt nie chce przecież skończyć w takiej pracy, do której każdego dnia będzie wstawać z niechęcią i w której równie niechętnie będzie zajmować się swoimi standardowymi obowiązkami. Istnieje teraz jednak pewne błędne przekonanie, że praca koniecznie musi być pasją. Najlepiej oczywiście tą największą życiową pasją, której człowiek odda się w pełni i poświęci jej całe swoje życie. A przecież praca stanowi tylko pewną jego część. Spokojnie można ją wykonywać wyłącznie dla celów zarobkowych. Oczywiście nie powinna być ona nieprzyjemna, ale jeśli nawet nie będzie częściowo związana z indywidualnymi pasjami człowieka – nic wielkiego się nie stanie. Satysfakcję można już uzyskać wyłącznie poprzez zarabianie dużych pieniędzy. A w teorii właśnie takie sumy gwarantują młodym ludziom protetyka studia. Czy więc warto wykonywać zawód protetyka bądź technika dentystycznego, a jeśli tak, to z jakich powodów?

Większość techników dentystycznych i protetyków może pochwalić się naprawdę wygodnymi i przyjaznymi warunkami pracy. Rzadko kiedy spędzają oni w swoich pracowniach wyznaczoną ilość godzin. Oczywiście na stażach i podczas praktyk, kiedy są zatrudniani przez inne przychodnie, muszą „odbębniać” określoną ilość godzin, czyli np. przychodzić do pracy na godzinę ósmą rano i wychodzić z niej o godzinie szesnastej po południu. Później jednak, gdy przechodzą na swoje (a większość protetyków i techników dentystycznych do tego właśnie dąży), mogą wykonywać swoją pracę jedynie wtedy, gdy rzeczywiście mają jakieś zlecenia. Nie zawsze poświęcają na nią osiem godzin dziennie. Czasem pracują przez dosłownie cały dzień, by już następnego otrzymać wolne i przeznaczyć go wyłącznie na odpoczynek. Oczywiście dochodzi również i do takich sytuacji, w których protetycy i technicy dentystyczni muszą zjawiać się w swoich placówkach późnymi wieczorami, nocą bądź podczas weekendów. Praca w opiece medycznej zawsze się z tym wiąże. Nie da się bowiem przewidzieć, kiedy człowiek będzie potrzebować pomocy – czasem stanie się to w normalnych godzinach pracy, a innym razem w środku nocy.

Protetyka studia to naprawdę świetny kierunek dla introwertyków. Oczywiście podczas samego kształcenia będą oni musieli mimo wszystko wykazać się pewnymi umiejętnościami interpersonalnymi, komunikując się z pozostałymi studentami, razem z nimi współpracując i przygotowując różne projekty, a także starając się złapać dobry kontakt z samymi wykładowcami. Towarzyskie usposobienie zdecydowanie przydaje się na studiach, bo dzięki niemu zawsze można poprosić kogoś o pomoc, aby poradzić sobie z trudniejszym egzaminem lub nawet odpisać „zadanie domowe”. Później jednak, w normalnej pracy, protetycy i technicy dentystyczni w większości przypadków są skazani wyłącznie na siebie. Pracują przede wszystkim samodzielnie. Nie muszą należeć do żadnych grup czy kierować innymi pracownikami bądź podlegać swoim szefom. Rzadko kiedy też mają bezpośredni kontakt z pacjentem – czasem do niego dochodzi, ale są to skrajne sytuacje. Zawód protetyka można więc uznać za idealną opcję dla samotników. Bardzo często to właśnie oni decydują się na jego wykonywanie. Marzą o pracy, która zapewni im niezależność i swobodę, nie zmuszając ich jednocześnie do częstego kontaktu z innymi ludźmi.

Oczywiście nie można udać się na protetyka studia tylko w celu uzyskania własnego spokoju i zdobycia pracy, którą da się wykonywać z dala od innych osób. Kierunki związane z medycyną nigdy nie są bowiem proste. Od przyszłych protetyków stomatologicznych oczekuje się przede wszystkim wyjątkowych zdolności manualnych. A wszelka podatność na stres i nerwice mogą je niestety zaburzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here