Wiele osób nie może znaleźć pracy. Często jest to wynik braku pożądanych kwalifikacji bądź odpowiedniego doświadczenia. Niestety nawet wiele wykształconych osób, które ukończyły różnego rodzaju studia zadaje sobie jedno podstawowe pytanie, dlaczego nie mogę znaleźć pracy?
Aby dowiedzieć się czegoś więcej o sobie samym, warto skorzystać z warsztatów na temat rozmów kwalifikacyjnych. Takie warsztaty najczęściej skierowane są do osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy oraz do osób, które po długiej przerwie nie potrafią powrócić na rynek pracy.
Na warsztatach uczestnicy poznają między innymi techniki radzenia sobie ze stresem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety stres potrafi onieśmielić nawet bardzo wykształconą i doświadczoną osobę. Zbyt wysoki poziom stresu nie jest mile widziany ze strony potencjalnego pracodawcy. Jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń, które pozwala się wyciszyć i uspokoić jest ćwiczenie oddechowe. Polega ono na wciąganiu powietrza nosem przez 3 sekundy, następnie wstrzymanie oddechu przez sekundę i długi wydech przez usta, trwający minimum 6 sekund. Ważne, aby wydech był jak najdłuższy. Ćwiczenie to można wykonywać w dowolnym miejscu, na przykład w poczekalni, podczas jazdy samochodem, podczas podróży pociągiem a nawet w czasie wykonywania codziennych czynności. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się także jaka stylizacja jest najbardziej odpowiednia podczas rozmowy o pracę, jakie ubrania nie będą odpowiednie, w jakiej pozycji siedzieć oraz jakie zasady obowiązują w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W czasie warsztatów kandydaci otrzymają kilkaset najczęściej spotykanych pytań podczas rozmowy o pracę. Opracowanie odpowiedzi pomoże w przyszłości przebrnąć łatwiej przez rozmowę kwalifikacyjną. Warto także skorzystać z warsztatów na temat radzenia sobie ze stresem.
Kolejnym powodem przez który dana osoba nie może znaleźć pracy jest zbyt duża nieśmiałość. Niestety nikt nie chce zatrudnić nieśmiałej osoby do pracy z ludźmi. Pracodawcy nie chętnie przyjmują osoby mało kontaktowe. Warto poćwiczyć przed lustrem rozmowę z potencjalnym klientem, aby nabrać pewności siebie i lepiej wypaść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
W niektórych przypadkach niezbędne jest podniesienie swoich kwalifikacji bądź ukończenie dodatkowych kursów. W przypadku kobiet warto pomyśleć o kursie stylizacji paznokci, o kursie fryzjerskim lub rocznym studium, na przykład opiekunki w żłobku lub klubie dziecięcym, asystentki stomatologicznej bądź higienistki stomatologicznej. Niekiedy warto również rozpocząć studia, na przykład związane z administracją, pedagogiką, resocjalizacją, psychologią, dietetyką bądź rachunkowością.
W przypadku mężczyzn bardzo przydatny może okazać się kurs prawo jazdy kategorii C bądź E, kurs operatora wózków widłowych lub kurs spawacza. Mężczyźni, którzy pasjonują się sportem powinni zastanowić się nad kursem trenera personalnego. Warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania, gdyż odpowiedni dyplom może otworzyć furtkę do wymarzonej pracy. Warto także uczyć się języków, gdyż niekiedy jest to jedyna przeszkoda, przez którą dana osoba niestety nie zostaje zatrudniona w upragnionym miejscu. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie intensywnego kursu językowego w celu podniesienia swoich kwalifikacji.
Niestety zbyt pewne siebie osoby także mają problem ze znalezieniem pracy. Nie należy okazywać zbytniej pewności siebie w czasie spotkań z potencjalnym pracodawcą. Należy pamiętać o odpowiednim kontakcie wzrokowym, jednak nie zbytnio natarczywym.
Szukając pracy warto zastanowić się jakie zajęcie dla danej osoby byłoby najodpowiedniejsze, w jakim kierunku chciałaby się ona rozwijać oraz jak widzi siebie za kilka lat.
Warto regularnie przeglądać ogłoszenia o pracę, pytać właścicieli różnych firm także rozsyłać życiorysy. Nie należy się poddawać, gdyż wymarzone stanowisko pracy można czasem otrzymać niespodziewanie.
Szansę na pracę mają także osoby starsze. Często pomocne są kursy opieki nad osobami starszymi czy też kursy językowe.