Zeznanie podatkowe bez obaw

W wypadku pracy na różnych umowach wypełnianie PIT-u może być nieco skomplikowane. Najprościej jest, jeśli mamy jednego pracodawcę, zatrudniającego nas na podstawie jednej umowy w czasie całego okresu rozliczeniowego. Wówczas czy jest umowa o pracę, czy umowa o dzieło PIT będzie łatwy do wypełniania. Dodatkowo czasami pracodawcy sami oferują pomoc w wypełnieniu druków podatkowych i dzięki temu pracownik ma problem z głowy. Oczywiście, jeśli nie ma innych stosunków pracy. Wówczas zostaje na tym polu raczej sam.
PIT daje możliwość rozliczenia różnych form zatrudnienia. Mamy rubryki dotyczące chociażby różnego sposobu obliczania podatku, różne możliwości odliczania od jego podstawy kosztów uzyskania przychodu, a także przeróżne możliwości odpisywania różnych wydatków bądź od podatku, bądź od samej jego podstawy, czyli od dochodu. Niejednokrotnie będziemy korzystali z wielu tych ulg, ale nie zawsze wiemy jak to zrobić i która z nich, kiedy nam przysługuje. Do tego jeszcze dochodzi problem z tym, co w którym momencie odliczyć i od czego.
Z pomocą przychodzą nam liczne programy komputerowe do rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym. Rozprowadza je wiele organizacji non-profit, które liczą na przekazanie im 1% zgodnie z ustawą o PIT. Są także programy, które uzyskamy na różnych stronach poradnictwa finansowego oraz przede wszystkim ze strony Ministerstwa Finansów. Korzystanie z nich jest dosyć proste. Wystarczy nieco oprogramowania i obycia z komputerem i sprawa jest niemalże oczywista i intuicyjna.
Duże możliwości daje też nam wypełnianie PIT-ów przez sam Urząd Skarbowy. Są różne akcje, propagujące tę formę składania naszych podatkowych zeznań. Na przykład pracownicy skarbówki pojawiają się w centrach handlowych ze swoim stoiskiem i są tam przez cały weekend, oferując pomoc w wypełnieniu druku PIT oraz przyjęcie gotowego zeznania. Nieraz są także w tym newralgicznym dla podatnika okresie dużej otwarte placówki Urzędu Skarbowego, aby ci, którzy cały dzień są zajęci, mogli spokojnie dopełnić swoją powinność w późnych godzinach wieczornych lub w nocy.
Takie udogodnienia sprzyjają poczuciu zaufania do służb publicznych, więc są zdecydowanie godne polecenia. PIT-y stały się już bardziej przyjazne dla zwykłego człowieka dzięki temu, że są instytucje i konkretni ludzie, którzy pomagają nam je wypełniać. Oczywiście ostateczną odpowiedzialność karną za złożone zeznanie PIT ponosi podatnik, a nie osoba wypełniająca. Ten pierwszy ma obowiązek sprawdzić dokładnie wypełnione zeznanie, zanim je podpisze. Powinien zapoznać się z instrukcjami i dowieść przed samym sobą, że zeznanie jest prawdziwe, że nie odbiega od stanu faktycznego.
Jeśli taka pewność jest po stronie podatnika, to prawdopodobnie nie będzie już większych problemów. Zresztą, nawet jeśli okaże się, że były jakieś błędy w naszym zeznaniu, nie będzie dużego problemu z tym, żeby je poprawić. Najważniejsze jest, żeby je w ogóle złożyć w terminie. Potem jest czas na poprawki. Dlatego nie ma co się zbytnio przejmować stuprocentową poprawnością zeznania.
Dużą zaletą niektórych programów służących swoją pomoc podatnikom jest analizowanie obliczeń i sprawdzanie ich pod kątem poprawności. Dzięki temu można uniknąć wielu błędów. Z kolei fachowa pomoc urzędników skarbowych może pomóc uniknąć błędów merytorycznych, czy chociażby pomyłek związanych ze złym zakwalifikowaniem dochodu, czy wpisaniem go do innej niż wymagana rubryki. Takie błędy się zdarzają najczęściej przy samodzielnym wypełnianiu zeznania przez osobę, która nie ma w tym wprawy.
Na szczęście przy pomocy tylu osób i przy możliwości poprawienia zeznania w późniejszym czasie, druki PIT nie muszą być aż tak bardzo odstraszające dla podatników. Można miło przy nich spędzić czas z dziećmi, ucząc je, jak się wypełnia te druki. Można też poprawić relację małżeńską, wypełniając PIT wspólnie i dzięki temu także zyskać parę groszy ze względu na ulgi dla małżonków rozliczających się wspólnie. Te i inne korzyści i udogodnienia pomagają spokojnie i bez obaw zająć się drukami PIT.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/inwestycyjnawolnosc.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here