Z jakimi kierunkami warto połączyć stosunki międzynarodowe?

Kierunek studiów „Stosunki międzynarodowe” cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, bowiem oprócz tego, że oferuje bardzo szeroki zakres wiedzy, to jeszcze praca, którą będziemy wykonywać po jego ukończeniu, jest niezwykle atrakcyjna i ciekawa. W dzisiejszych czasach jednak wiele osób decyduje się na studiowanie dwóch kierunków na raz, co znacząco zwiększy ich konkurencyjność na rynku pracy. Warto jednak w tym miejscu zastanowić się nad wyborem tego drugiego, – najlepiej, by był on komplementarny w stosunku do naszego pierwszego wyboru. Z czym zatem najlepiej połączyć stosunki międzynarodowe?

Języki obce

To najprostszy i najbardziej oczywisty kierunek, który przychodzi na myśl studentom. Jeżeli wybraliśmy stosunki międzynarodowe, to nasze zainteresowania z pewnością wybiegają poza granice kraju. Chcemy poznawać nowych ludzi, nowe kraje czy kultury. Jesteśmy otwarci i entuzjastycznie nastawieni do świata. Nic jednak nie łamie barier tak skutecznie, jak znajomość języków obcych. Standardem jest obecnie język angielski, jednak często jest to już za mało – dobrze jest znać język niemiecki, hiszpański, francuski czy rosyjski. Najlepiej jest wybrać filologię – takie studia będą dla nas nie tylko sposobem na naukę języka, ale również możliwością zapoznania się z literaturą, sztuką czy kulturą drugiego kraju. To znacznie ułatwi nawiązywanie kontaktów oraz ustrzeże nas przed popełnianiem pewnych gaf. Oprócz tych topowych języków, warto się zastanowić nad czymś niszowym, choć zyskującym ostatnio na popularności, np. językiem tureckim, chińskim czy czeskim. 

Ekonomia

Jeżeli interesuje nas praca w międzynarodowej korporacji, to można zastanowić się nad studiowaniem ekonomii. Jest to bardzo szeroki kierunek, po którym można wybrać wiele specjalizacji. Poznamy na nim mechanizmy rządzące lokalną, jak i krajową gospodarką. Dodatkowo zapoznamy się z takimi przedmiotami jak marketing, prawo cywilne, prawo spółek czy finanse przedsiębiorstw. Nie obca będzie nam działalność banków oraz regulacje państwowe ich dotyczące. Często niektóre przedmioty się powtarzają, więc nie trzeba ich zdawać dwa razy. Studiując ekonomię oraz stosunki międzynarodowe dobrze rozumiemy mechanizm działania regulacji między krajami, jak funkcjonują różne wspólnoty międzynarodowe, a ponadto umiemy tę wiedzę połączyć z działalnością małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. 

Politologia

Studenci często błędnie utożsamiają stosunki międzynarodowe z politologią. Należy jednak pamiętać, że ten pierwszy kierunek jest subdyscypliną nauk politycznych, zaś politologia jest pojęciem o wiele szerszym. Dlatego jeśli myślimy o karierze politycznej, chcemy rozumieć dyplomację i poznać mechanizmy funkcjonowania państwa, a także  zapoznać się z różnymi nurtami i sposobami prowadzenia polityki, to warto poszerzyć wiedzę o ten właśnie kierunek. Ze względu na to, że wiele przedmiotów się powtarza, studenci chętnie to robią. Potem można pracować w różnych instytucjach państwowych, jako doradca polityczny czy zdecydować się na karierę w instytucjach Unii Europejskiej. 

Łączenie stosunków międzynarodowych z innymi kierunkami sprawi, że będziemy bardziej pożądani na rynku pracy, a przy zatrudniani nasza pozycja negocjacyjna będzie zdecydowanie lepsza. Pamiętajmy jednak o dodatkowych aspektach, które rozwiną nas podczas studiów: stażach, kursach czy wymianach międzynarodowych, w które zawsze warto się angażować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here