Wybór zawodu

Po skończeniu szkoły średniej dla wielu młodych ludzi naturalną koleją rzeczy jest wybór uczelni i kierunku studiów. Jak się okazuje, nie zawsze jest on prosty. W grę wchodzi przecież przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Wnikliwa analiza panującej na nim sytuacji będzie bardzo pomocna. Nie bez znaczenia są też zainteresowania absolwenta i jego pasje. Podążanie za nimi może okazać się strzałem w dziesiątkę.  

Jacy specjaliści są obecnie najbardziej poszukiwaniu na rynku? Na jakim kierunku należy się kształcić, by znaleźć w przyszłości dobrze płatną i dającą satysfakcję pracę? – Takie pytania stawia sobie wielu młodych ludzi. Odpowiedzieć na nie mogą sami, przeglądając aktualne oferty pracy. Wiele spośród nich dotyczy branży IT. Programiści, testerzy oprogramowania, inżynierowie systemów informatycznych, liderzy zespołów – stanowiska, na które rekrutują mniejsze firmy i duże korporacje są bardzo różne. Dlatego absolwenci studiów informatycznych nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem pracy, wpisującej się w ich oczekiwania.

Kto może studiować na wydziałach informatycznych?

Wizja dobrej pracy przyciąga na studia informatyczne wielu zainteresowanych. Zazwyczaj są to młodzi mężczyźni, maturzyści, którzy komputerami i programowaniem interesowali się od dawna. Łącznie studiów z własną pasją to dobra ścieżka, która umożliwia w przyszłości podjęcie pracy zgodnej z zainteresowaniami. Warto, by podążały nią również maturzystki. Uzdolnienia w kierunku przedmiotów technicznych i chęć poszerzania wiedzy z nauk informatycznych sprawiają, że na rynku pracy mogą konkurować na równi z panami. Widać zresztą, że firmy coraz chętniej zatrudniają kobiety informatyków. Dlatego można powiedzieć z całą pewnością, że studia informatyczne są dla każdego, kto wykazuje zainteresowania w tym kierunku. Więcej informacji na temat studiów można znaleźć na stronie Horyzont.eu.

A co po studiach?

Będąc na ostatnim kierunku studiów wiele osób ma już ukierunkowane zainteresowania i wie, co chce robić w przyszłości. Nierzadko młodzi ludzie podejmują pierwszą pracę jeszcze w trakcie trwania studiów. Duże zapotrzebowanie na programistów sprawia, że możliwość taką daje wiele znanych i liczących się w świecie firm. Dzięki temu z chwilą uzyskania dyplomu można mieć już spore doświadczenie. Osoby, które z podjęciem zatrudnienia wolą poczekać do czasu ukończenia studiów, też nie muszą się martwić. Obecna sytuacja na rynku pracy działa zdecydowanie na ich korzyść. A w znalezieniu wymarzonego etatu pomagają działające przy wielu uczelniach biura karier.

Branża IT – dodatkowe udogodnienia

Warto zwrócić uwagę, że wysokie zarobki to nie jedyna zaleta pracy w branży IT. Ogromnym atutem są dodatkowe udogodnienia, które mogą się różnić w zależności od pracodawcy. Takim udogodnieniem jest na przykład prywatna opieka medyczna, która stała się już niemal standardem. Wiele firm, próbując przyciągnąć pracowników, oferuje też pakiet relokacyjny. Zaletą są imprezy i wyjazdy integracyjne, kawa, świeże owoce i obiady w miejscu pracy, chillout roomy i wiele innych.

Czy warto podjąć studia na wydziale informatyki? Na to pytanie każdy maturzysta i maturzystka muszą odpowiedzieć sobie sami. Nie ulega jednak wątpliwości, że możliwości po uzyskaniu dyplomu na takim kierunku są ogromne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here