stolarz

Być może kiedy nie zastanawiałeś się jak to jest pracować jako stolarz? Taka praca jest uznawana za niezwykle rzadką chociaż bardzo cenioną profesję. Dodatkowo osoby pracujące jako stolarze są niezwykle potrzebne w gospodarce państwa. No właśnie ale jak zostać stolarzem? Z jaką ścieżkę zawodową wybrać? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/stolarz-jak-zostac/

Wykształcenie zawodowe w pracy stolarza

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem kariery zawodowej jako stolarz powinieneś zacząć już od wyboru szkoły średniej. Najlepszym wyborem będzie szkoła branżowa o zawodzie stolarza. Możemy zdecydować się również na któryś z technikum przeczytać na przykład szkołę budowlaną lub szkołę rzemiosł drewnianych.

Miał również zawody w technikach, które będą kształcimy nas na stolarzy artystycznych. Jest to zawód dotyczący tworzenia nietypowych drewnianych elementów lub wytwarzania całych mebli. Każda z wyżej wymienionych szkół będzie kształciła w nieco inny sposób, finalnie jednak w każdej z nich na koniec uzyskamy kwalifikacje zawodowe do pełnienia obowiązków stolarza. Jest to wbrew pozorom dość pojemny zawód, ale również bardzo drobiazgowy.

Wybór szkoły średniej już na samym początku ma znaczenie, ponieważ są w tym zawarte plusy i minusy z każdego wyboru. Szkoła branżowa będzie kładła nacisk na praktykę zawodową. Kilka dni w tygodniu uczeń takiej szkoły będzie spędzał w zakładach stolarskich gdzie będzie przyglądał się i współpracował ze starszymi i kolegami po fachu. Otrzyma nawet za to ustawowo określone drobne wynagrodzenie na podstawie specyficznej umowy o pracę. W szkole zaś będziemy mieli do zaliczenia jedynie podstawowe przedmioty ogólnokształcące, bez żadnych praktyk.

Czy ukończenie szkoły średniej to koniec edukacji?

Ukończenie egzaminu zawodowego zaraz po szkole średniej uprawnia nas do wykonywania zawodu stolarza. Jednak nasza edukacja nie musi się na tym kończyć. Możemy cały czas rozwijać się zawodowo zwiększając swoje umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe.

Takie działania sprawią, że będziemy bardziej atrakcyjni na rynku dla potencjalnych pracodawców. Nieco wyższym tytułem zawodowym i jest czeladnik. Żeby podejść do takiego egzaminu należy posiadać minimum przez pół roku staż w pracy jako stolarz. Innym szczeblem jest tytuł mistrza. Tutaj nasz staż pracy musi wynosić nawet 3 lata.

Zobacz też: https://batfinanse.pl/praca-choreografa-etat-czy-wlasny-biznes/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here