Twoja firma krok po kroku

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na to, aby otworzyć własny biznes i wziąć sprawy w swoje ręce. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo przecież są takie osoby, które po prostu powinny być same dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem. Tym bardziej, że formalności to nie jest wielkie wyzwanie.

Decyzja – ważna sprawa
Otwarcie firmy, tej wymarzonej, jedynej i naszej to przede wszystkim kwestia decyzji. Ponieważ zanim podejmiemy pierwsze kroki musimy doskonale zdawać sobie sprawę z tego, na co się piszemy, jak to może wyglądać i przede wszystkim czy będzie nam się to opłacało. Są takie osoby, które przez wiele lat zastanawiają się czy zdecydować się na otwarcie firmy własnej czy lepiej pozostać na etacie, ale czasami jest to jedynie impuls, krótka chwila i momentalnie wiemy, czym chcemy się zajmować. Jakkolwiek jednak, jeżeli mamy dość dotychczasowego zatrudnienia to nie pozostaje nic innego, jak samemu zadbać o swój byt.

W czym jesteś dobry/a?
Naturalnie pomysłów na otwarcie firmy jest całe mnóstwo i wciąż pojawiają się nowe. Jedni są dobrzy w remontach, budowlance lub chociażby w kładzeniu kostki brukowej, inny wolą spędzać czas przed komputerem, więc decydują się na zajęcia związane z grafiką komputerową, projektowaniem stron internetowych czy innych. Panie z kolei najczęściej zabierają się za szycie, prowadzenie interesów przez Internet, katering, księgowość, pisanie tekstów na zlecenia, a także prowadzenie korepetycji czy profesjonalne zajmowanie się dziećmi. Możliwości jest w dzisiejszych czasach bardzo dużo, o wielu z nim na pewno sprzyja to, że wciąż kwitnie biznes w sieci. Ostatnio chociażby dużym zainteresowaniem cieszą się sklepy z odzieżą używaną, ale także bardzo dobrego gatunku i firmową, prowadzony właśnie online. Niestety właściwie we wszystkich dziedzinach jest dzisiaj bardzo duża konkurencja, co wymusza na nas oczywiście najwyższą jakość usług, materiały również najwyższej jakości, szybkie wykonywanie zleceń i tym podobne. Jednym słowem trzeba stawać na głowie, aby zyskiwać klientów i szanować tych stałych, którzy obdarzyli nas już zaufaniem i są dla nas źródłem dochodów. Warto też stale reklamować się, głównie w sieci, ale nie tylko.

Formalności muszą być
Pamiętajmy też, że otwarcie firmy to również sporo formalności, których należy dopełnić, jeżeli chcemy aby wszystko było zgodne z literą prawa i abyśmy nie mieli z tego tytułu żadnych problemów. W pierwszych krok na pewno trzeba zdecydować się na formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej, może być to na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna czy spółka prawa handlowego czy spółka jawna oraz jeszcze kilka innych. W tej kwestii na pewno warto nieco poczytać, aby zaznajomić się z tematem i nie popełnić błędu już na samym starcie . W kolejnych krokach należy też wybrać formę opodatkowania firmy, tutaj decyzja uzależniona jest od tego jaki rodzaj działalności będzie prowadzili, jakie dochody planujemy uzyskać, z jakich ulg podatkowych będziemy korzystać oraz jak będziemy się rozliczać, razem czy z małżonkiem. Koniecznie trzeba też wybrać określić jaki rodzaj usług będziemy wykonywać, co wiąże się z z tym, że zaznaczyć trzeba to w Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej.

Konto, pieczątka księgowa
Oczywiście otwarcie firmy koniecznie trzeba potwierdzić wypełniając wniosek w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej, nie wiąże się to z żadnymi kosztami i można wszystko przeprowadzić online, więc nie powinniśmy mieć z tym absolutnie żadnych problemów. O czym jeszcze trzeba pamiętać, kiedy mamy w planie rozkręcić własny biznes? Przede wszystkim musimy jeszcze założyć sobie konto w banku, bo jak będziemy dokonywać wpłat i wypłat? Nie bez znaczenia będzie tutaj również wyrobienie wszystkich wymaganych i potrzebnych pieczątek, bez których otwarcie firmy właściwie nie będzie możliwe, a także poszukanie odpowiedniego biura rachunkowego, które będzie czuwało nad wszystkimi naszymi papierami, chyba że sami chcemy sobie to wziąć na swoje barki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here