Przemierzając kontynent

Nie, nie będzie o podróżach. Przynajmniej teoretycznie. Nie tym razem. Tematem, który chciałbym poruszyć, są studia logistyczne. Powiedzieć, że jest to bardzo przyszłościowy kierunek to tak, jakby stwierdzić że Donald Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest. Fakt ten nie ulega najmniejszej wątpliwości. Tak samo nie można wątpić w to, że logistyka to kierunek kształcący bardzo potrzebnych specjalistów.

Dzieje się tak dlatego, że kraj nasz staje się coraz bardziej atrakcyjnym pod względem logistycznym obszarem. Uczestnictwo w strukturach Unii Europejskiej sprawia także, że zaczyna przyciągać coraz większą liczbę zagranicznych inwestorów właśnie z tej gałęzi gospodarki. To powoduje, że liczba firm logistycznych, operujących na rynku stale wzrasta, a co za tym idzie – znacząco wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie logistyki. Pomyśl więc o studiach na tym właśnie kierunku. W szczególności zaś, jeśli posiadasz zmysł strategiczny i chcesz go wykorzystać w swej przyszłej karierze zawodowej.

Jak możesz się dostać na studia logistyczne? Musisz zdać maturę, to jedyny sposób. A na niej takie przedmioty, jak geografia, historia, informatyka, język obcy, matematyka i wiedza o społeczeństwie. Nie wszystkie jednak, bo każda uczelnia zwraca uwagę na co innego.

Natomiast gdy już się dostaniesz na studia, nauczysz się bardzo wielu interesujących rzeczy z zakresu różnorodnych zagadnień. Logistyka jest bowiem dziedziną powiązaną z niemal każdym sektorem rynku. Zaznajomisz się więc z zagadnieniami z zakresu ekologistyki, e-logistyki, logistyki dystrybucji, logistyki globalnej, logistyki marketingowej, logistyki odzysku, logistyki transportu oraz logistyki zaopatrzenia. Jak więc widzisz – jest ciekawie. Podczas studiów logistycznych kładzie się również nacisk na zagadnienia związane z zarządzaniem systemem logistycznym przedsiębiorstwa, w szczególności zaś na metody ekonometryczne i statystyczne. Dzięki studiom logistycznym staniesz się także ekspertem w dziedzinie procesu przepływu informacji oraz towaru.

To jednak nie wszystko, co będziesz wiedział po ukończeniu studiów na kierunku logistyki. Nabędziesz tam wielu umiejętności, związanych z funkcjonowaniem nowoczesnych systemów logistycznych oraz podstaw nauk ekonomicznych, organizacji i zarządzania a także posiadania umiejętności menedżerskich. Opanujesz język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz specjalistyczny język angielski z zakresu kierunku kształcenia. Potrafił będziesz posługiwać się systemami informatycznego wspomagania zarządzania logistycznego, a także zarządzania kosztami i finansami, jak również doboru personelu i jego szkolenia. Nie będzie już dla ciebie problemem rozwiązywanie problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich, ani zarządzanie specjalistycznymi procesami oraz funkcjami logistycznymi.

Pracę po takich studiach znajdziesz w wielu miejscach. Na przykład jako pracownik działu logistyki, product manager, specjalista do spraw zakupów, specjalista do spraw zarządzania zapasami, zamówień i dostaw, zarządzania flotą, transportu lub rozwoju dostawców lub tez jako spedytor krajowy bądź też międzynarodowy. Możliwości jest zatem wiele.

Jakie natomiast uczelnie oferują studia logistyczne? Są to bez wątpienia: Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Bydgoska Szkoła Wyższa, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Politechnika Łódzka, Społeczna Akademia Nauk w Krakowie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi oraz Społeczna Akademia Nauk w Warszawie. Wybór jest więc naprawdę spory. Oczywiście, osobiście najbardziej polecam wybranie jednej z warszawskich uczelni. Dlaczego? No nie pytajcie… Wszak stolica – to stolica. To większe możliwości znalezienia zatrudnienia – i na pewno za lepsze pieniądze.

Jeśli więc charakteryzujesz się zmysłem stratega i chciałbyś tę niezwykle ważną umiejętność wykorzystać w swojej przyszłej pracy zawodowej, studia logistyczne są właśnie dla ciebie. A jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, niż te tutaj opisane, to nic prostszego. Wystarczy wpisać w internecie frazę „logistyka studia warszawa”, czy coś podobnego i wszelkie wyniki widzisz jak na dłoni. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here