Programista - zarobki

Chyba każdy wie, że obecnie to w branży IT zarabia się zdecydowanie najwięcej. Większość młodych ludzi pragnie się do niej dostać. Ci z nich, którzy już w szkole ogólnokształcącej (liceum bądź technikum) nie do końca dobrze radzą sobie z matematyką i informatyką, muszą niestety obejść się smakiem, ale naturalne umysły ścisłe powinny wykorzystać swój wrodzony dar do tego, by zdobyć taki zawód, jaki na pewno pomoże im w dalszym życiu. Programista php zarobki potrafią być bowiem tak wysokie, że spokojnie osiągają podobny pułap co zarobki architektów bądź prawników. Nieraz bywają nawet większe. Wszystko zależy tutaj od rangi stanowiska obejmowanego przez programistę, jego zaangażowania oraz tego, dla jakiej firmy w ogóle on pracuje. Nie da się jednak powiedzieć, że programista ma ciężkie życie. Zajmuje się bowiem tym, co lubi robić najbardziej, czyli na co dzień grzebie w komputerach, a inni jeszcze mu za to płacą. Zawód ten jest tak dobrze wynagradzany również z tego powodu, że nie jest on niestety łatwy. Już nawet nie chodzi o trudność samej pracy programisty, ale o ciężkość związaną z jej zdobyciem – niewiele osób będzie bowiem w stanie przejść przez bardzo trudne studia informatyczne, później zdobyć dodatkową specjalizację, a na samym końcu wykrzesać z siebie jeszcze kolejne siły niezbędne do ukończenia kierunkowych szkoleń programistycznych.

Przejdźmy jednak do samych zarobków, bo to one wszystkich interesują najbardziej. Każdy chce wiedzieć, jakie pensje osiągają ludzie pracujący na innych stanowiskach. Młodzi ludzie muszą też zdobyć takie informacje jeszcze przed zapisaniem się na uczelnię wyższą, by wytypować dla siebie ten najbardziej wartościowy kierunek, który pozwoli im na zdobycie dużych pieniędzy w przyszłości. Czy praca programista zapewni im osiągnięcie tych celów? Najprawdopodobniej tak właśnie będzie. Zarobki najgorzej zarabiających w Polsce programistów wynoszą bowiem nieco ponad 4500 zł brutto. Taką pensję uzyskuje ok. 25% osób zatrudnianych na tym stanowisku, czyli można powiedzieć, że niewielka część z nich. Średnia zarobków ma natomiast wartość wyższą od sześciu tysięcy złotych brutto. W okolicach tej sumy zarabia większość programistów pracujących w Polsce, a mimo że nie są to małe pieniądze, niektórzy z nich idą dalej i uzyskują jeszcze bardziej zawrotne kwoty. Najlepsi z najlepszych mogą bowiem otrzymywać pensje o wartości niecałych dziesięciu tysięcy złotych brutto. A do tego wszystkiego dochodzą oczywiście dodatkowe premie i inne benefity – chociażby w postaci zapewnianych narzędzi do pracy, wyjazdów służbowych (na których przy okazji można coś pozwiedzać) oraz kart sportowych, dających ludziom dostęp do wielu klubów, pływalni i siłowni.

Oczywiście pensji polskich programistów nie można ujednolicić. Każdy pracownik może zarabiać inaczej, a wynika to z wielu czynników, o których już tutaj trochę wspomnieliśmy. Pierwszy i najważniejszy to po prostu staż pracy. Im większe jest doświadczenie programisty, czyli im dłużej pracuje on w swojej branży, tym lepszą pensję może uzyskać. Na wartość doświadczenia wpływ ma także różnorodność stażu pracy. Osoba, która miała możliwość realizowania działań dla przynajmniej kilku ważnych w Polsce firmy, zyska szansę na lepsze zarobki od człowieka, który pracuje w branży od kilkudziesięciu lat, ale cały czas wyłącznie dla jednej firmy. Wysokość pensji zależy także od wykształcenia. Bo niby droga do zostania programistą jest prosta i zawsze rozpoczyna się studiami informatycznymi, jednakże później można nią pokierować bardzo różnie – udać się jeszcze na dodatkowe studia magisterskie bądź zacząć brać udział w różnorodnych szkoleniach i kursach. Im ciekawsze będzie wykształcenie pracownika, tym bardziej zostanie on doceniony przez swojego nowego szefa. A oczywiście sam szef też może częściowo (a raczej najmocniej) odpowiadać za zarobki pracowników. Jeżeli jego firma jest duża i świetnie prosperuje, rozwijając swoje filie dosłownie na całym świecie, zatrudnione w niej osoby na pewno będą sporo zarabiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here