Pierwsza praca

Większość z młodych osób pewnie nigdy nie zastanawiała się, czym jest prawo pracy, dopóki nie rozpoczęła swojego pierwszego zajęcia. Na pewno było o tym na lekcjach WOS w szkole, ale dopóki ten temat nas nie dotyczy, nie przykładamy do niego dużej wagi. Jednak przed rozpoczęciem swojej pierwszej pracy, warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Nawet jeżeli jest to tylko praca na zmywaku, sprzedaż lodów w budce nad morzem czy roznoszenie ulotek.

Poznanie swoich praw i obowiązków wobec pracodawcy ale i na odwrót, może dużo rzeczy ułatwić. Powinniśmy znać swoje prawa jeszcze przed rozpoczęciem angażu, aby móc w razie konieczności, zareagować wobec nieuczciwego pracodawcy. Co zważywszy na młody wiek, brak doświadczenia i łatwowierność może się zdarzać. Kodeks pracy czyli najważniejsze źródło przepisów dotyczących pracownika i pracodawcy powinien w tym pomóc. Jednak skomplikowany język prawniczy i zawiłość wszystkich ustaw i aktów, nie ułatwia sprawy.

Przebrnięcie przez wszystkie strony może okazać się nie lada wyzwaniem i skutecznie nas zniechęcić, jeszcze bardziej mieszając nam w głowie. Z odsieczą przychodzi, jak zawsze niezawodny, internet. Lecz pamiętajmy aby szczególną uwagę zwracać na źródła znalezionych informacji, zwłaszcza w tak ważnych kwestiach. Dobrym miejscem do znalezienia interesujących nas wiadomości są blogi prowadzone przez prawników czy radców prawnych, a także artykuły dotyczące prawa pracy. Tutaj język jest znacznie przystępniejszy i nie powinien sprawiać nam kłopotów.

Temat rozpoczęcia pierwszej pracy był też często poruszany w telewizji i omawiany ze specjalistami z tej dziedziny. Zapoznanie się z ich treścią powinno wystarczyć. Ale co w przypadkach kiedy mamy szczególne wątpliwości? Może jest to już poważniejsza praca, pierwsza po studiach? W takim momencie pomocna okaże się kancelaria prawa pracy i konsultacja z radcą prawnym, który za swoją przysługą, rozwieje wszystkie nasze obawy. Poznanie swoich praw i obowiązków, pozwoli czuć się bezpiecznie i odejmie trochę stresu związanego z podjęcie m nowej pracy.

Więcej: Kancelaria prawa pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here