Polacy to wciąż jeszcze naród zarabiający mało – w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Europy. Mówi się nawet, że w samym
państwie nie da się zarobić dobrych pieniędzy i że trzeba wyjechać na Zachód, żeby móc zarobić coś konkretniejszego, co dałoby się odłożyć na realizację planów.
Niezadowolenie z wysokości polskich zarobków pogłębia się poprzez wciąż rosnące, a i tak już wysokie koszty życia. Fundusz swobodnej decyzji, czyli to, co zostaje z dochodu po odjęciu opłat obowiązkowych, jest nieduży, a wręcz śmiało można powiedzieć, że po prostu mały. Za mały. Zbyt dużo bowiem płacimy za wszelkie rachunki, podatki, raty kredytów, zakupy „jedzeniowe”, ubraniowe i inne domowe. Koszyk dóbr podstawowych wciąż zwiększa swoją cenę.
Jak w takich warunkach zaoszczędzić pewną ilość pieniędzy? Oczywiście pozostając uczciwym wobec siebie, społeczeństwa i państwa. Całe szczęście czasem się udaje, i to nie tylko mieszkańcom Wielkopolski, o których mówi się, że są najbardziej oszczędni, i mieszkańcom Mazowsza, który procentowo zarabiają najwięcej.
Odłożone w takich okolicznościach oszczędności warto ulokować w przemyślany sposób. Można oczywiście zainwestować w nieruchomości, w grunt, można zakupić w celach inwestycyjnych cenne kruszce – złoto, srebro, platynę, mosiądz czy miedź albo też kamienie szlachetne, na przykład pierwszej klasy przejrzystości diamenty. Można również popaść w hazard – ale to raczej skończy się przepuszczeniem wszystkich oszczędności, a nie ich pomnożeniem. To kasyno zawsze wygrywa.
To może zatem lokaty bankowe spełnią oczekiwania poszukujących sposobów na ulokowanie swych oszczędności? Wydaje się, że tak. Bowiem oprocentowanie lokat bankowych jest na tyle dobre, by zachęcić osoby do skorzystania z dobrodziejstwa tego produktu finansowego. A do tego lokaty bankowe są darmowe – za prowadzenie ich nie płaci się bankom. Jednak trzeba uważać na oferty banków – bo może się okazać, że warunkiem otwarcia u nich lokaty jest założenie przy okazji np. konta rozliczeniowego, które już darmowe nie jest i wymaga zapłacenia comiesięcznej opłaty.
W sieci internetowej znajdziemy portale z aktualnymi rankingami lokat terminowych. Z rankingów tych dowiedzieć się możemy, jaka jest dostępna oferta banków komercyjnych i możemy wybrać taką, która przyniesie nam największy zysk, gdyż będzie miała najlepsze oprocentowanie.
Oprocentowanie lokaty zależy też od tego, na jaki okres jest zawierana. Istnieją lokaty miesięczne, trzymiesięczne, półroczne, roczne i kilkuletnie nawet. Im dłuższy będzie okres wybranej lokaty bankowej, tym wyższy procent oferowany klientowi.
Procent może zależeć też od ilości zgromadzonych przez nas środków. Jeśli na lokacie chcemy zostawić pokaźną sumę, ale taką naprawdę dużą, to możemy liczyć na indywidualne traktowanie ze strony banku. Zajmie się nami wtedy specjalny pracownik do spraw klientów indywidualnych. Zaproponować on może nam procent wyższy niż wynikałoby to z pokazanej w ulotkach czy na stronie banku informacji.
Niektóre banki oferują specjalne promocje. Szczególnie dla „nowych klientów”, czyli osób, które nigdy nie miały w danym banku ani konta, ani lokaty, ani nie korzystały w inny sposób z oferty banku. Promocja taka może polegać na możliwości założenia specjalnej lokaty, o wyższym oprocentowaniu niż inne lokaty z normalnej oferty. Warto zatem rozglądać się na rynku, porównywać to, co oferują różne banki. Nie zawsze długoletnia wierność jednemu bankowi daje dobre rezultaty. Czasem lepiej zmieniać co jakiś czas bank – i tym sposobem korzystać z atrakcyjnych promocji dla nowych klientów.
Lokata to sposób na zamrożenie pieniędzy. Zakładając, mamy świadomość, że przez jakiś czas – na jaki lokata została zawarta – nie będziemy mogli dysponować odłożonymi pieniędzmi. Dzięki temu ich nie wydamy. Jest to zatem też sposób na bezpieczne utrzymanie przy sobie oszczędności. Na pewno lepszy niż chowanie pieniędzy w skarpecie, słoiku, cukierniczce czy materacu. Z takich schowków nie uzyskamy żadnego procenta. Nie zarobimy nic, a właściwie nawet stracimy – poprzez inflację.