Jednoosobowa działalność gospodarcza - czyli jak zostać szefem dla siebie samego?

Męczy Cię ciągła praca na etacie, wykonywanie poleceń przełożonych i zarabianie dla innych? Marzysz o niezależności zawodowej, pracy w wybranych przez siebie godzinach, byciu szefem dla samego siebie? Coraz częściej wybieranym sposobem na rozwój zawodowy jest prowadzenie własnego biznesu, według własnego pomysłu.

W Polsce działa wiele form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej, aby zostać szefem dla siebie samego. Jedną z najbardziej popularnych, a jednocześnie prostą w funkcjonowaniu formą prawną jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Poza niezależnością prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma dodatkowe zalety, takie jak:
– osoba fizyczna, będąca jedynym właścicielem firmy nie ponosi żadnych kosztów związanych z założeniem działalności gospodarczej,
– do założenia działalności nie jest wymagane posiadanie kapitału początkowego,
– procedura założenia, jak i likwidacji firmy jest szybka i prosta,
– opłacanie niższych składek na ZUS oraz mniejsza wartość podatku dochodowego i możliwość odliczenia podatku VAT,
– dogodny wybór sposobu opodatkowania,
– uproszczona księgowość działalności,
– szansa uzyskania dodatkowych dofinansowań na rozwój firmy,
– elastyczny czas pracy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza poza przedstawionymi zaletami ma również szereg wad. Główne ryzyko związane jest z odpowiedzialnością całym, osobistym majątkiem za wszystkie firmowe zobowiązania. Jeśli właściciel firmy jest w związku małżeńskim i posiada wspólnotę majątkową to również wspólne oszczędności mogą zostać utracone, przy problemach z płynnością finansową działalności. Tak wysoka odpowiedzialność powoduje brak możliwości całkowitego odcięcia życia zawodowego od prywatnego.
Dodatkowymi wadami jest brak możliwości sprzedaży firmy, chęć zakończenia prowadzenia działalności wiąże się z koniecznością rozliczenia i zlikwidowania całej firmy. Podobnie sytuacja wygląda w sytuacji śmierci właściciela, firma nie podlega dziedziczeniu. Istnienie i rozwój biznesu związane jest tylko z jedną, główną osobą.
Kłopotliwą kwestią może okazać się również konieczność comiesięcznego opłacania składek ZUS, niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu. Brak przychodu nie zwalnia przedsiębiorcy z tego obowiązku.
Podany jako zalety elastyczny czas pracy, jest jednocześnie też i wadą własnej działalności gospodarczej. Chcąc osiągnąć większe zyski, nie zawsze jest możliwość zakończenia pracy po 8 godzinach i z czystą głową zostawienia wszystkiego na kolejny dzień, tydzień.
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą należy liczyć się z brakiem płatnego urlopu, jak w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Dla przedsiębiorców będących jednocześnie pracodawcą, jak i pracownikiem wyjazd na urlop, wiąże się z brakiem zleceń, a co za tym idzie z brakiem przychodu.

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, stwierdzasz, że jest to szansa na realizację Twojego pomysłu na biznes, warto poznać kolejne kroki jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Krok 1. Pomysł na własny biznes.
Krok 2. Wybór formy opodatkowania działalności podatkiem dochodowym. Przedsiębiorca może wybrać pomiędzy:
– rozliczeniem na zasadach ogólnych (tzw. PIT progresywny),
– podatkiem liniowym,
– ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów,
– kartą podatkową.
Krok 3. Sprecyzowanie, czy firma będzie płatnikiem VAT. Zwolnienie z obowiązku płacenia podatku VAT przysługuję, gdy roczny obrót firmy nie przekroczy 200 tys. zł rocznie.
Krok 4. Wybranie kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) opisujących rodzaj planowanej działalności.
Krok 5. Prowadzenie księgowości – samodzielnie lub przy pomocy dobrego biura rachunkowego.
Krok 6. Wypełnienie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Formularz CEIDG-1 można złożyć osobiście w wybranym urzędzie miasta, gminy lub przez Internet, dla posiadaczy Profilu Zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Złożenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jest jednocześnie wnioskiem o nadanie REGON, NIP oraz zgłoszeniem się jako płatnika składek ZUS.

Krok 7. Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Krok 8. W ciągu 7 pierwszych dni istnienia firmy należy zgłosić siebie do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz opcjonalnie w Urzędzie Skarbowym jako płatnika VAT.

Zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatne. Wszelakie koszty początkowe związane mogą być z zakupem niezbędnych urządzeń firmowych i uzyskaniem dodatkowych pozwoleń.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest procesem szybkim, który można zrealizować w ciągu jednego dnia i to praktycznie bez wychodzenia z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here