Co warto wiedzieć o płatnym urlopie?

Każdej osobie, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, przysługuje w ciągu roku urlop płatny. Jego celem jest możliwość wypoczynku przez określoną ilość czasu, mając przy tym możliwość jednoczesnego otrzymywania pełnego wynagrodzenia. Wielu pracowników zastanawia się, ile wynosić będzie ich urlop płatny, ponieważ nie każdej osobie przysługuje identyczna ilość dni wolnych. Wszystko to określone jest jednak w kodeksie pracy. Warto więc poznać te zasady, by wiedzieć, na ile urlopu można w danych okresie liczyć.

Urlop płatny zależny jest od paru kwestii. Główną z nich jest na pewno staż pracy danej osoby. Człowiek, który jest zatrudniony przez okres krótszy niż dziesięć lat, może liczyć na 20 wolnych dni. Jeśli staż pracy jest dłuższy – wówczas przysługuje już 26 dni. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że staż pracy to nie tylko przepracowane lata (w różnych miejscach, u różnych pracodawców). Wyliczając urlop płatny brane są pod uwagę również kwestie związane z wykształceniem. Ukończenie studiów daje więc możliwość doliczenia 8 lat do stażu, szkoła policealna to 6 lat, liceum ogólnokształcące – 4 lata, szkoła zawodowa z kolei pozwala na dodanie od 3 do 5 lat.

Staż to przede wszystkim lata wypracowane na podstawie umowy o pracę. Wiele osób zapyta zapewne, co z innymi typami umów (jak np. zlecenie, o dzieło). Okresy te nie są niestety wliczane do całości. Podobnie jest z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz z bezpłatnymi urlopami. Z kolei na to, ile wynosić będzie urlop płatny, wpływa czas spędzony w wojsku (czynna służba), pobierania zasiłku z Urzędu Pracy, praca zagraniczna, urlopy macierzyńskie i wychowawcze oraz prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Warto także wiedzieć, jak przydzielany jest urlop płatny. Prawo do niego zostaje przyznane w wymiarze 1/12 na każdy przepracowany, pełny miesiąc. Osoba, która właśnie została zatrudniona nie może więc wziąć ani 1 dnia wolnego przez pierwsze 4 tygodnie pracy. Aby uzyskać urlop, trzeba złożyć stosowny wniosek do pracodawcy. To jedyna możliwość, by pracownikowi zostały udzielone jakiekolwiek wolne dni. Wniosek powinien mieść określoną strukturę i zawierać odpowiednie informacje – główną z nich jest oczywiście termin, w jakim chce się uzyskać urlop. Osoby, które mają kłopot z tym, jak stworzyć takie podanie, mogą rozwiać wszelkie wątpliwości, zaglądając do umieszczonych w sieci wzorów takich dokumentów. Kodeks pracy zastrzega także, że każdy zatrudniony musi mieć w ciągu roku kalendarzowego jeden urlop płatny, który trwa przez 2 tygodnie (14 dni roboczych) bez jakiejkolwiek przerwy.

Każdy pracodawca ma obowiązek tworzyć plan urlopów swoich pracowników. Nie zawsze jednak jest to proste. Sprawa często komplikuje się, gdy wiele osób wnioskuje o udzielenie urlopu w podobnym terminie. Zwykle zdarza się to w okresie lipca i sierpnia, a więc w czasie trwania wakacji letnich. W sezonie tym spora rzesza ludzi chce wyjechać, stąd też na biurku pracodawcy ląduje wiele podań o płatny urlop. Jednocześnie nie można dopuścić do tego, by zakład pracy przestał działać lub funkcjonował gorzej. Wszystkie czynności powinny zatem normalnie się odbywać, co jest niełatwe, gdy brak ludzi do ich wykonywania. Pracodawca ma prawo nie zgodzić się na wszystkie proponowane przez zatrudnionych terminy. Wielu właścicieli firm i przedsiębiorstw radzi sobie poprzez przyjmowanie na ten czas do pracy innych osób. Należy także dodać, że nie ma możliwości, by pracownik otrzymał urlop bez swojej zgody. Udzielenie dni wolnych nie może być zatem narzucone.

Urlop płatny to okres w roku, który z założenia powinien być przez zatrudnionego przeznaczony na wypoczynek. Pracownik odbiera pełną pensję, czyli finansowo wszystko wygląda dokładnie tak samo jak wtedy, gdy codziennie stawia się w pracy – dni te nie mogą mieć żadnego wpływu na wysokość wynagrodzenia. Urlop płatny to prawo każdego człowieka zatrudnionego w danym miejscu, więc wszyscy pracownicy powinni zapoznać się z rozporządzeniem urlopowym i przepisami, by wiedzieć, co im przysługuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here