Jak naliczyć podatek od lokat?

W dzisiejszym świecie, a także dużo wcześniej podatki towarzyszyły każdej osobie na rynku pracy, jak i poza nim. Zarobki, każdego pracownika są pomniejszane o podatek dochodowy, a większość towarów i usług na naszym rynku zawiera w cenie podatek VAT. Niektóre z tych produktów zawierają także nałożoną akcyzę. Podatki w takiej czy innej formie, są łożone na różne cele naszego kraju, dlatego też bez wyjątku musi je płacić każdy obywatel, zarówno w postaci VAT- u, akcyzy, a na CIT – e kończąc.
Wydawać by się mogło, że w przypadku ulokowania naszych pieniędzy w banku, nie powinniśmy już z tego tytułu zapłacić żadnego podatku na rzecz państwa. Nic bardziej mylnego. Zakładając lokatę, bądź konto oszczędnościowe, warto zadbać o to, aby nasze pieniądze nie traciły na wartości przy wysokiej inflacji, która to często sprawia, że możemy stracić zamiast zyskać Niestety, podatek od naszego wkładu to rzecz nieunikniona oraz z punktu prawa obowiązkowa, Nasi politycy nieustannie szukają nowych form opodatkowania ludzi, w celu ratowania budżetu naszego państwa. W roku 2001 wprowadzony został podatek od zysków kapitałowych – czyli naliczanie odsetek z lokat, za które każdy posiadacz oszczędności w banku musi zapłacić 19 – to procentowy podatek Belki.
Nie powinniśmy się temu dziwić, że zarówno banki, jak i klienci poszukiwali innowacyjnych rozwiązań, w celu uniknięcia zapłacenia tego opodatkowania. Właścicielom banków bardzo zależało na zatrzymaniu przy sobie właścicieli lokat, a klientom na skutecznej ochronie kapitału przed inflacją oraz opodatkowaniem. Dobrym krokiem z sytuacji okazały się być przepisy Ordynacji Podatkowej. Dzięki tym rozwiązaniom zarówno kwota podstawy od opodatkowania, jak i sam podatek powinny być zaokrąglane do pełnych złotych.
W taki oto sposób, zgodnie z naszym prawem, można było ominąć opłatę z tytułu podatku Belki.
Niespełna parę lat temu w naszych bankach jedną z najbardziej niezawodnych metod unikania opodatkowania od odsetek były zakładanie przez klientów lokaty jednodniowe. Złożone oszczędności na takim koncie były zakładane na jeden dzień, a odsetki z nich były na tyle niskie, że można było nie zapłacić podatku. Wszyscy klienci szybko docenili takiego typu lokaty, a banki w swojej ofercie posiadały naprawdę atrakcyjne lokaty.
Niestety, dobra passa minęła gdy z początkiem kwietnia 2012 roku weszła w życie kolejna zmiana Ordynacji Podatkowej, którą dotkliwie odczuli wszyscy klienci lokat antybelkowych.
W praktyce zmiany te oznaczały zaokrąglanie zarówno kwoty odsetek z lokaty, jak i podatku Belki do pełnych groszy w górę.
Na skutek wdrożenia nowych przepisów podatkowych, lokaty typu antybelkowe zostały wycofane z rynku usług.
Podatek od lokat, który płaci każdy posiadacz konta lub innego produktu bankowego od zysków kapitałowych – zwany podatkiem Belki, wynosi obecnie dziewiętnaście procent.
Podatek ten oblicza się w taki sposób, że w momencie kapitalizacji naszych odsetek na bazie aktualnych oszczędności wyliczana jest suma należnych odsetek.
Wyliczone w ten sposób odsetki zaokrąglane są do jednego grosza.
W momencie księgowania tych oszczędności na rachunku lokaty, kwota odsetek naliczana jest i zaokrąglona i stanowi tak zwaną podstawę opodatkowania i używa się jej do wyliczenia podatku od danego zysku.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda kwota odsetek po opodatkowaniu dodawana jest do wartości całego kapitału wpłaconego przez każdego klienta do banku. Suma ta stanowi zawsze podstawę do wyliczania odsetek w następnym okresie rozliczania kapitału.
Większość osób korzystających nagminnie z tego typu usług bankowych doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podatku, zwanego często podatkiem Belki nie da się w żaden sposób uniknąć. W związku z powyższym, aby skutecznie ochronić swoje zaoszczędzone pieniądze przed wpływem inflacji, warto wybierać za każdym razem korzystne lokaty z jak najwyższym oprocentowaniem. W celu wybrania najbardziej opłacalnej lokaty, która to przyniesie nam niemałe zyski warto na bieżąco śledzić ranking lokat bankowych, znajdujący się na wielu stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here