Prawo spadkowe

Ze słowem „spadek” spotykamy się dość często. Ludzie gromadzą majątek w różny sposób, np. budują domy i inne obiekty, inwestują pieniądze w biznes lub w dzieła sztuki, kupują akcje i wartościowe rzeczy. Tym sposobem stają się coraz bardziej majętni, ale i z każdym rokiem coraz starsi. Życie człowieka ma to do siebie, że przemija. I nawet największy bogacz nie wykupi się od śmierci. Gdy przeminie ich życie wszystko pozostawiają swoim spadkobiercom. Najczęściej spadkobiercą jest współmałżonek i dzieci. A gdy nie ma współmałżonka i dzieci, to dziedziczą najbliżsi krewni. Bywa też tak, że cały majątek dziedziczy organizacja charytatywna, czy organizacja pożytku publicznego.

Czym jest prawo spadkowe ? Spadek jest to ogół praw i obowiązków majątkowych należący do danej osoby podczas jej życia, a w chwili śmierci przechodzących na spadkobierców prawnych spadkodawcy. Wiele procedur spadkowych odbywa się drogą ugody, czyli bez waśni, pretensji, żądań, egzekwowania. Lecz nie wszystkie sprawy spadkowe przebiegają ugodowo. Wiele z nich wymaga mediatora, pomocnika znającego się na prawach dziedziczenia majątku. Tym specjalistą jest adwokat od spraw spadkowych. Lecz nie tylko majątek może być kwestią sporu. Ale także np. nazwisko, wizerunek, prawo do alimentów.

Gdy osoba żyjąca pragnie uregulować swoją sytuację majątkową i obdarować za życia majątkiem swoich najbliższych, to także potrzebny jest adwokat dla spadkodawców i spadkobierców. W przypadku dziedzicznie po śmierci spadkodawcy spadkobiercą nie może być osoba także nieżyjąca. Ale spadkobiercą może być nienarodzone jeszcze dziecko. Każdy spadkobierca ma prawo przyjąć lub odrzucić spadek. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się u notariusza lub przed sądem. Ten kto odrzuci spadek automatycznie zostaje wyłączony od dziedziczenia. I istnieje tak, jakby go nie było. Natomiast gdy spadkobierca przyjmie spadek, to ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Albo tylko za długi spadkowe do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Przeczytaj też: https://olawa24.pl/artykul/co-to-jest-wydziedziczenie/1275139

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here