Kiedy skorzystać z usług radcy prawnego

Może się wydawać, że radca prawny i adwokat mają bardzo podobną pracę. W rzeczywistości ich obowiązki znacząco się od siebie różnią. Radca prawny może pełnić rolę profesjonalnego pełnomocnika czy osoby odpowiedzialnej za tworzenie pism procesowych. Czym jeszcze zajmuje się przedstawiciel tego zawodu i w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego usług?

Jakie są obowiązki radcy prawnego?

W dużym uproszczeniu, zadaniem radcy prawnego jest świadczenie usług pomocy prawnej. Oznacza to, że zajmuje się on doradztwem w różnych, często nietypowych sytuacjach. Ponadto może zostać odpowiedzialny za tworzenie umów oraz innych dokumentów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.

Po fachową pomoc od radcy prawnego mogą się zwracać zarówno podmioty gospodarcze, jak również klienci indywidualni. Mogą oni być reprezentowani przez wybranego prawnika przed sądem, ale także organem administracji czy inną instytucją.

Różnice pomiędzy radcą prawnym i adwokatem

Najważniejszą różnicą pomiędzy radcą prawnym i adwokatem jest fakt, iż ten pierwszy nie może pełnić w sądzie funkcji obrońcy w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. To zadanie musi zostać powierzone adwokatowi.

Radca prawny może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Adwokat jest przedstawicielem wolnego zawodu, dlatego też w jego przypadku taka forma zatrudnienia jest wykluczona.

Kiedy zwrócić się do radcy prawnego?

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których samodzielne działanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Do radcy prawnego warto się udać w momencie, gdy potrzebna jest profesjonalna porada prawna w kontekście trudnej sytuacji w jakiej się znalazło.

Dobry radca prawny nie tylko udzieli porady, ale także zajmie się sporządzeniem pisma procesowego. Po pomoc do profesjonalnego prawnika warto zwrócić się również w sytuacji, gdy nastąpi potrzeba stworzenia regulaminu, instrukcji, projektu umowy czy dokumentów innego rodzaju.

Do radcy prawnego warto udać się zawsze w sytuacji, gdy potrzebne jest otrzymanie kompleksowego wsparcia. Duże firmy powinny zdecydować się na zatrudnienie radcy prawnego na stałe, by w razie potrzeby móc szybko sporządzić niezbędną dokumentację czy uzyskać wsparcie w nietypowej sytuacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here