Czym są kryptowaluty

Kryptowaluty, czyli waluty wirtualne, to cyfrowe środki wymiany tworzone i wykorzystywane przez osoby prywatne lub grupy. Ponieważ większość kryptowalut nie jest regulowana przez rządy krajowe, uważa się je za waluty alternatywne – środki wymiany finansowej, które istnieją poza granicami polityki monetarnej państwa.

Bitcoin (BTC) jest najważniejszą kryptowalutą i pierwszą, która była powszechnie używana. Istnieją jednak setki innych kryptowalut, a co miesiąc pojawiają się kolejne. Kryptowaluty inne niż Bitcoin są znane pod wspólną nazwą „altcoin”.

Co to jest kryptowaluta?

Pod względem funkcjonalnym duża część kryptowalut to wariacje Bitcoina, pierwszej szeroko stosowanej kryptowaluty. Podobnie jak tradycyjne waluty, kryptowaluty wyrażają wartość w jednostkach – na przykład, można powiedzieć „Mam 2,5 Bitcoina”, tak samo jak „Mam 2,50 zł”.

Ze względu na swoją niezależność polityczną i zasadniczo nieprzeniknione bezpieczeństwo danych, użytkownicy kryptowalut czerpią korzyści niedostępne dla użytkowników tradycyjnych walut fiat, takich jak złotówka czy dolar amerykański i systemów finansowych, które te waluty wspierają. Podczas gdy rząd może łatwo zamrozić lub nawet zająć konto bankowe znajdujące się w jego jurysdykcji, bardzo trudno jest mu zrobić to samo ze środkami przechowywanymi w kryptowalucie – nawet jeśli posiadacz jest obywatelem lub legalnym rezydentem.

Z drugiej strony, kryptowaluty wiążą się z wieloma zagrożeniami i wadami, takimi jak brak płynności i zmienność wartości, które nie dotyczą wielu walut fiat. Ponadto kryptowaluty są często wykorzystywane do ułatwiania transakcji na szarym i czarnym rynku, dlatego wiele krajów podchodzi do nich z nieufnością lub wręcz wrogością. I chociaż zwolennicy kryptowalut reklamują je jako potencjalnie lukratywne inwestycje alternatywne, niewielu poważnych specjalistów finansowych uważa większość monet – z ważnym wyjątkiem Bitcoina i kilku innych – za odpowiednie do czegokolwiek innego niż czysta spekulacja.

Giełdy kryptowalut

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Ripple są przedmiotem obrotu na specjalnych giełdach, podobnych do giełd forex. Platformy te pozwalają swoim użytkownikom wymieniać posiadane przez nich kryptowaluty na główne waluty fiat, takie jak złotówka, dolar amerykański i euro oraz na inne kryptowaluty, w tym mniej popularne. W zamian za swoje usługi pobierają niewielką część wartości każdej transakcji – zazwyczaj mniej niż 1%.

Co ważne, kryptowaluty można wymieniać na waluty krajowe na specjalnych giełdach internetowych, co oznacza, że każda z nich ma zmienny kurs wymiany w stosunku do głównych walut FIAT.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/inwestycyjnawolnosc.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here