Commissioning

Commissioning to słowo pochodzące z języka angielskiego i dosłownie oznacza przekazanie do eksploatacji, pierwszy rozruch. W Polsce to pojęcie dość nowe, ale w wielu krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych to proces wymagany w prawie budowlanym. Jednakże, jeśli zależy nam na otrzymaniu certyfikatu LEED, BREEAM czy WELL, stanowiących potwierdzenie zrównoważonego budownictwa, skorzystanie z commissioningu jest podstawą.

Usługi commissioningu wiążą się z zapewnieniem jak najwyższego standardu budynku. Specjaliści nadzorują każdy etap inwestycji, począwszy od projektu budynku, przez sprawdzanie jakości wykonanych robót, kończąc na jego oddaniu do użytku i opracowaniu wszelkich instrukcji obsługi systemów znajdujących się w budynku.

Jak przebiega commissioning?

Pierwszym etapem jest ustalenie wymagań i oczekiwań, jakie stawia inwestor wobec obiektu. Wraz ze specjalistą od commissioningu, zostaje stworzony plan działania. Który kolejno jest konsultowany z architektem, projektantem i innymi wykonawcami budynku. Dodatkowo zostaje sprawdzony projekt budynku i jego dokumentacja techniczna. W procesie realizacji inwestycji, specjalista jest stale obecny. Bada prawidłowy przebieg wszystkich procesów instalacyjnych. Czy wszystkie systemy działają optymalnie i zgodnie z założeniami projektowymi. W razie nieprawidłowości, informuje o tym właściciela obiektu. Po zakończeniu prac, zostają wykonane dodatkowe pomiary kontrolne. W końcowym etapie przeszkoleni zostają najemcy budynku i zostaje wykonana pisemna instrukcja obsługi odnośnie zainstalowanych urządzeń.

Z szerszą ofertą możemy zapoznać się na ensyco.pl. Ale wśród zalet skorzystania z usług profesjonalistów, można wymienić przede wszystkim znaczne oszczędności finansowe. W trakcie wykonywania inwestycji, już na wczesnym etapie możemy wykryć błędy i szybko je naprawić. Dzięki czemu, unikniemy kosztownych napraw w późniejszym czasie. A idealnie dobrane, do specyfiki naszego budynku systemy, pozwolą na znaczne obniżenie kosztów utrzymania, w późniejszym eksploatowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here