Czy kryptowaluty są środkiem płatniczym

Kryptowaluta to cyfrowa waluta, którą można zakupić za pośrednictwem wyspecjalizowanych giełd. Handel kryptowalutami to jeden z popularnych sposobów na zarabianie pieniędzy w dzisiejszym świecie. Od momentu powstania w 2009 roku pierwszej kryptowaluty – Bitcoina – pojawiła się na świecie cała masa cyfrowych walut. W tej chwili eksperci szacują ich liczbę na kilka tysięcy. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w myśl polskiego prawa kryptowaluta jest środkiem płatniczym. Z myślą o nich przygotowaliśmy poniższy artykuł.

Kryptowaluty w myśl polskiego prawa 

W lipcu 2017 roku Narodowy Bank Polski wydał komunikat w sprawie walut wirtualnych. W dokumencie podkreślono, że nie są one emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa, w związku z czym nie można ich uznać za pieniądz, dlatego nie są prawnym środkiem płatniczym.

Kryptowaluta w myśl obowiązujących w Polsce przepisów nie może być wykorzystywana do uiszczania zobowiązań podatkowych czy jakichkolwiek innych. Waluty cyfrowe nie spełniają także wymogów, które pozwalałyby na to, by mogły być akceptowane na szeroką skalę w punktach handlowych. Waluta wirtualna w myśl dokumentu NBP nie jest także pieniądzem elektronicznym. 

Czy kryptowaluta może być środkiem płatniczym?

Artykuł 31 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim mówi jasno, że znaki pieniężne w naszym kraju to wyłącznie banknoty i monety opiewające na złotówki i grosze. Tym samym w myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów kryptowaluty nie można uznać za obowiązujący środek płatniczy. 

Kryptowaluta nie ma obiegowej postaci pieniądza oraz nie funkcjonuje jako instrument rynku pieniężnego. Oznacza to, że kryptowaluta może stanowić środek płatniczy wyłącznie wtedy, gdy zostanie to uzgodnione pomiędzy obiema stronami i dokładnie wyszczególnione w dokumencie sprzedaży. Jednocześnie dysponowanie kryptowalutami niesie za sobą bardzo wysokie ryzyko. Jest to spowodowane tym, iż ich notowania ulegają bardzo dynamicznym zmianom. Osoby posiadające kryptowaluty mogą w bardzo krótkim czasie utracić nawet wszystkie swoje aktywa, dlatego warto mieć to na uwadze decydując się na wejście w tego typu inwestycję. 

Gdzie kupować kryptowaluty? 

Duży popyt na kryptowaluty sprawia, że nie brakuje osób i podmiotów, które wykorzystują niewiedzę osób zainteresowanych pozyskaniem tych cyfrowych aktywów. Należy wiedzieć o tym, że kryptowaluty powinno się kupować wyłącznie u renomowanych firm pośredniczących, które gwarantują odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa realizowanych transakcji. Jedną z takich firm jest Saxo Bank Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here