Sprzedaż rezerwowa paliw gazowych – czym jest i czym może grozić przedsiębiorcom?

Przedsiębiorstwom korzystającym z gazu zależy na zachowaniu stałych niskich cen i stabilnych dostaw. W przeciwnym razie opłaty za paliwa gazowe mogą zrujnować ich budżet i plany biznesowe. Polskie prawo chroni ich interesy, jednak głównie w kwestii zachowania ciągłości dostaw, niekoniecznie zaś w aspekcie finansowym.

Jeśli sprzedawca gazu ziemnego przestanie wywiązywać się z umowy, na przykład wskutek upadłości, w grę wchodzi rezerwowa sprzedaż paliw gazowych. Na czym polega to rozwiązanie i jakie są jego skutki dla odbiorcy biznesowego, gdy zostanie wprowadzone w życie?

Czym jest rezerwowa umowa gazowa?

Jeśli dotychczasowy sprzedawca gazu nie jest w stanie dalej wywiązywać się z umowy, musi w ciągu dwóch dni poinformować o tym swoich klientów. Sytuacja ta nie oznacza jednak, że gaz przestanie docierać do odbiorcy. Do gry wkracza wówczas sprzedawca rezerwowy, który dba o ciągłość dostaw i który zazwyczaj zostaje wyznaczony w umowie między sprzedawcą a klientem. Jeśli tak nie jest, sprzedawcę rezerwowego wyznacza się z urzędu, o co musi zadbać dystrybutor.

Stabilne dostawy bez gwarancji ceny

W życie wchodzi wówczas awaryjna umowa dotycząca dostaw gazu. Zapewnia ona ich ciągłość, jednak nie jest oparta o wcześniejsze stawki. Co to oznacza w praktyce? Firma będąca finalnym odbiorcą paliwa gazowego prawdopodobnie zapłaci za niego więcej, w wielu przypadkach zgodnie z maksymalną stawką taryfową. Ponadto, „awaryjna umowa” obowiązuje na czas nieokreślony, dlatego dostawca rezerwowy może ją w każdej chwili wypowiedzieć. Podobny krok ma prawo podjąć także klient, jednak w takim przypadku musi się liczyć z natychmiastową przerwą w dostarczaniu gazu, jeśli umowa z nowym sprzedawcą nie zostanie podpisana.

Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami w sprzedaży rezerwowej?

Przedsiębiorstwo znajduje się więc w sytuacji, w której nie ma wpływu na koszty związane z zakupem paliw gazowych i nie istnieje pewność, że w dłuższej perspektywie dostawy będą kontynuowane. Jak rozwiązać ten problem? O tym, można się dowiedzieć na stronie Poprostuenergia.pl. Najlepszym wyjściem będzie podpisanie korzystnej umowy z nowym sprzedawcą gazu, który może poszczycić się niskimi stabilnymi stawkami i długą historią działania na tym rynku, co pozwoli uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here