Marzeniem wielu Polaków jest wyjazd do Australii. Na usta ciśnie się więc pytanie: dlaczego wybierają ten właśnie kraj, tak odległy, tropikalny i mało znany? Skąd w ogóle taki pomysł? Okazuje się, że wiele osób pragnących wyjechać z kraju, poszukuje w sieci najlepszego dla siebie miejsca, gdzie zarobki są duże, a ludzie czują się szczęśliwi. Takim miejscem, najczęściej wskazywanym przez internet jest właśnie Australia.
Polacy w Australii
W Australii żyje ponad 200 000 osób pochodzenia polskiego, z czego jedna czwarta urodziła się w Polsce. Największe skupienie ludności o polskich korzeniach znajduje się w Sydney i Melbourne. Pokaźną część australijskiej Polonii stanowią osoby, które wyemigrowały po zakończeniu drugiej wojny światowej i stanu wojennego w czasach „Solidarności”. Jednak liczba Polaków w tym kraju wciąż rośnie. Przyjeżdżają oni nadal nie tylko bezpośrednio z Polski, ale również z innych krajów, np. ze USA czy krajów azjatyckich.
Dlaczego Polacy wybierają Australię?
Jest kilka często wymienianych powodów, dla których Polacy wybierają ten kierunek emigracji.
* Wymarzony klimat
Australia jest krajem, w którym klimat znacznie różni się od naszego. Wiele osób nie lubi zimna i chłodu, które towarzyszy im w Polsce przez większą część roku. Za to marzy o słońcu i plażach, których w Australii nie brakuje. Wspaniała przyroda, egzotyczne zwierzęta i ogromne połacie niezamieszkałych terenów, nieskażonych działalnością człowieka, zachęcają, by właśnie tu spędzić dalszy etap swojego życia. Może on być wspaniałą przygodą, której nie przeżyje się nigdzie indziej.
* Chęć sprawdzenia samego siebie
Wyjazd do odległego kraju jest dla wielu swoisty wyzwaniem. Wprawdzie każdy wyjazd za granicę wiąże się z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi oraz z koniecznością zaaklimatyzowania się w nowych warunkach. Jednak emigracja do Australii to nie to samo, co wyprawa do Anglii czy Niemiec, gdzie w każdej chwili możemy wsiąść w samolot i za godzinę czy dwie być w kraju. Życie w Australii wymaga wyrzeczeń i jest ogromnym wyzwaniem również psychologicznym. Jednak wielu młodych Polaków właśnie tego potrzebuje: nowych doświadczeń i bodźców oraz diametralnych zmian w swoim życiu.
* Doświadczenie zawodowe i wykształcenie
Pobyt w Australii łączy się z możliwością nawiązania nowych kontaktów i doświadczeń zawodowych. W tym kraju poszukiwani są różnego rodzaju mechanicy, automatycy, elektromonterzy, blacharze, lakiernicy, hydraulicy, ślusarze, tokarze, stolarze oraz pracownicy branży budowlanej. Zdobycie nowych kwalifikacji w tym kraju, ukończenie kursów czy studiów otwiera drzwi do pracy w firmach na całym świecie. Pobyt w Australii może więc przydać się każdemu w dalszej karierze zawodowej.
* Dobre zarobki
Sam wyjazd do Australii wiąże się z dość dużymi kosztami. Jednak inwestycja ta opłaca się na dłuższą metę, ze względu na bardzo atrakcyjne pensje w tym kraju. Jak podają oficjalne statystyki, przeciętne wynagrodzenie roczne dla osoby pracującej w pełnym wymiarze godzin to równowartość 220 000 zł.
Jak wyjechać do Australii?
Proces emigracji do Australii może być nieco złożony i raczej kosztowny, zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają wymaganych tam kwalifikacji zawodowych i podczas pobytu nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Nie znaczy to oczywiście, że nie mogą wyjechać. Będzie jedynie trochę trudniej. Dlatego też wyjazd warto zaplanować wcześniej. Można spróbować w tym czasie zdobyć kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Ale można też pomyśleć o zdobyciu kwalifikacji w Australii. Na pewno jednak trzeba uczyć się języka angielskiego, gdyż tego wymagają wszystkie wizy do Australii na podstawie kwalifikacji zawodowych. A właśnie takich wiz wydaje się najwięcej. Trzeba jednak sprawdzić na stronie Australijskiego Urzędu Imigracji, czy zawód, który się wykonuje, jest na liście zawodów poszukiwanych w Australii. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, pozostaje zdać egzamin językowy i złożyć wniosek o pobyt stały.
Osoby, które nie znają angielskiego, mogą wyjechać do Australii i tam zrobić kilkumiesięczny kurs językowy, zdać egzamin i złożyć wniosek o pobyt stały, cały czas mieszkając i pracując w tym kraju. Również, gdy kwalifikacje nie są wystarczające, można je uzupełnić lub zdobyć nowe, również podczas pobytu w Australii.
Jak widać, szanse na wyjazd do Australii i spełnienie swoich marzeń są bardzo duże. Determinacja i konsekwencja w działaniu pomogą je spełnić.