Własna firma krok po kroku

Każdy nowy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją poszczególne sektory jego działalności, w ramach których musi wdrażać określone działania. W innym wypadku dopuści się zaniechań względem organów państwowych, co w dłuższej perspektywie może wiązać się z koniecznością zapłaty kar finansowych. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby zawsze pamiętać o swoich obowiązkach, które związane są z nowym statusem społecznym. Oczywiście rzecz się na tym nie kończy, bowiem prowadzenie własnego zakładu pracy to nie tylko obowiązki, ale również uprawnienia. Przedsiębiorcy ochoczo korzystają z tego typu preferencji, bowiem dzięki nim mogą uzyskać znaczne ilości środków pieniężnych na spokojne i niezakłócone funkcjonowanie ich firmy.

W pierwszej kolejności niezbędne jest wskazanie obowiązków fiskalnych. Liczne poradniki w stylu własna firma krok po kroku dokładnie to opisują. Trzeba przyznać, że niewielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie spraw księgowych na własną rękę. System podatkowy jest bardzo zawiły, wręcz skomplikowany, co obliguje każdego właściciela firmy do zatrudnienia księgowego. Niestety, jest to spory wydatek finansowy – szczególnie wtedy, gdy jesteśmy płatnikiem podatku VAT lub CIT. Ponadto jeżeli zdecydowaliśmy się na dodatkowe usługi typu obsługa kadrowa, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia sowitego honorarium na rzecz rachmistrza. Nie należy jednak nadmiernie się przejmować, bowiem dzięki dotacjom ze środków europejskich możliwe jest szybkie zaniechanie obciążeń dla portfela. Konieczne jest jednak w tym wypadku skrupulatne wypełnianie wielu druków i wniosków. Ostatecznie od uznania organów administracji publicznej zależy, czy pomoc o określonym profilu zostanie nam przyznana, jednakże zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości i choćby spróbować zawnioskować o pokaźny zwrot.

Drugim istotnym filarem każdego przedsiębiorstwa jest sekcja dokumentacji. Niestety, nawet najbardziej profesjonalni księgowi nie podejmują się zbierania wszelkich faktur zakupowych. Ten obowiązek spoczywa na nas z mocy prawa, dlatego zakup biurek, urządzeń biurowych czy nowych tapicerek powinien być należycie udokumentowany. Tym samym przy każdym zakupie musimy poprosić o niezwykle ważny dokument fiskalny, jakim jest faktura. Jeżeli podmiot, z którym dokonujemy transakcji, nie ma możliwości jej wystawienia, z powodzeniem możemy prosić go o rachunek. Należy mieć jednak na uwadze, że nie jest to twardy dowód księgowy, dlatego pod koniec miesiąca wszystkie paragony należy zebrać i na ich podstawie stworzyć dowód wewnętrzny. Warto mieć na uwadze, że obowiązki związane z dokumentacją mają również swoją drugą stronę – wszelkie transakcje sprzedażowe czy związane z świadczeniem usług powinniśmy dokumentować fakturą. Inaczej jest w sytuacji podmiotów, które dokonują rejestracji sprzedaży na kasy fiskalnej. Wtedy zestawienie dziennej sprzedaży jest na ogół wystarczające. Należy jednak baczyć na to, żeby nie zawierało ono błędów, bowiem można łatwo popaść w rutynę.

Ostatnim kluczowym elementem przy prowadzeniu własnego salonu sprzedażowego bądź zakupu usługowego jest kwestia polityki kadry i płac. Nie dotyczy nas to jedynie wtedy, gdy nie zatrudniamy żadnych pracowników – nawet w oparciu o kontrakty cywilnoprawne. Ważne jest, aby wynagrodzenia wypłacane pracownikom zostały należycie obliczone. Niezbędne wydaje się dokonanie potrąceń na rzecz organów rentowych oraz zaliczek odprowadzanych na konto fiskusa każdego miesiąca. Szczególnie ta druga kwestia jest niesamowicie newralgiczna, bowiem od rodzaju wykonywanej pracy zależy, ile zapłacimy z tego tytułu. Bardzo dobrą możliwością jest skorzystanie z wynagrodzenia ryczałtowego, które jest naliczane w wysokości preferencyjnej. Spore możliwości daje również umowa o dzieło, przy której można zastosować wysokie koszty uzyskania przychodu, znacząco obniżające podstawę opodatkowania. Możliwości w tym zakresie jest wiele, dlatego każdy właściciel firmy powinien zrobić rozeznanie w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here