Przechowywanie warzyw w magazynach i w transporcie

Bardzo wiele produktów spożywczych wymaga specjalnych warunków w przechowywaniu i transporcie. Dzięki zadbaniu o ten aspekt można na dłuższy czas zachować ich świeżość oraz piękny wygląd. Istotne jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków zewnętrznych, ale także wybranie takich pojemników, które nie wpłyną negatywnie na żywotność np. warzyw czy owoców.

Warzywa – jak najlepiej jest je przechowywać?

Magazyny i zaplecza sklepów spożywczych, restauracji, barów i innych placówek gastronomicznych bywają pełne świeżych owoców i warzyw. Oczywiście nie da się sprawić, by wspomniane produkty wcale się nie psuły, ale można to znacznie opóźnić. W większości przechowalni stosuje się drewniane, rzadziej plastikowe, skrzynki na warzywa, mieszczące ich określone ilości. Takie skrzynki zapewniają stały dostęp powietrza z każdej strony, więc wystarczy właściwie umieścić tam warzywa, by przedłużyć ich świeżość. Skrzynki na warzywa zrobione są z luźno zbitych deseczek. Konstrukcja jest stabilna i dość lekka dzięki temu, że grubość desek nie jest duża. Ma też spore otwory pomiędzy poszczególnymi deskami.

Skrzynie większe i mniejsze

Wspomniane wyżej skrzynki służą do przechowywania najbardziej wrażliwych owoców, do tego nie są zbyt głębokie – zmieści się w nich jedna warstwa, ewentualnie dwie i dzięki temu psucie się nie będzie szybkie. Owoce i warzywa, które mogą wytrzymać pewien nacisk lub nie są jeszcze bardzo dojrzałe, można umieścić w większych i głębszych pojemnikach. Odpowiednie skrzynie na warzywa mieszczą większe ilości produktu, który może być ułożony ciasno i z mniejszym dostępem powietrza. Oczywiście skrzynie na warzywa nigdy nie mogą być pozostawione same sobie, trzeba regularnie do nich zaglądać.

Warzywa i owoce w transporcie

Transportując tak delikatne produkty spożywcze, trzeba również wykazać się sporą uwagą. Stosuje się wtedy np. skrzyniopalety na warzywa – są wygodne do przenoszenia na obszarze magazynu, pojazdu wykorzystywanego do transportu i później także przy rozładunku. Skrzyniopalety na warzywa również przeważnie wykonane są z drewna, które zapewnia przewiewność i jest odpowiednio lekkie. W przypadku skrzyniopalet warto wspomnieć też o ich łatwym przechowywaniu, gdy akurat nie są w użytku – z powodu kształtu można je ułożyć jedna na drugiej i dzięki temu zajmą mniej miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here