Na co zwrócić uwagę, kupując polisę OC

Zakup polisy OC tylko z pozoru wydaje się prostą decyzją. Nieprzemyślany wybór niesie ze sobą ryzyko przepłacenia. W tę pułapkę najczęściej wpadają niedoświadczeni kierowcy, którzy kupują i ubezpieczają swoje pierwsze auto. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać optymalną polisę OC?

Zakres polisy OC regulowany ustawowo

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym w Polsce ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jej zadaniem jest ochrona kierowcy pojazdu przed ewentualnymi roszczeniami finansowymi osób poszkodowanych w kolizjach i wypadkach. Zakres polisy OC jest całkowicie regulowany ustawowo, natomiast suma gwarancyjna zawsze wynosi równowartość 5,21 mln euro przypadających na jedno zdarzenie.

Cena polisy OC zależy od charakterystyki pojazdu oraz wieku, doświadczenia za kierownicą, stanu cywilnego, a także miejsce zamieszkania jego właściciela. Największe różnice wynikają ze zniżek przysługujących właścicielowi za kilka lat bezszkodowej jazdy, które sięgają nawet 70%! Polisa jest przypisana do samochodu, a nie do jego kierowcy. Czy sztywny zakres polisy OC oznacza, że przy jej wyborze należy kierować się wyłącznie ceną? Niekoniecznie.

Renoma towarzystwa ubezpieczeniowego

Spore znaczenie ma renoma towarzystwa ubezpieczeniowego. Lepiej wybierać oferty firm, które działają na polskim rynku dłużej i cieszą się dobrą opinią. Różnorodne propozycje można znaleźć w multiagencjach ubezpieczeniowych, które zapewniają klientom dość szeroki wybór. Warto wiedzieć, że w przypadku niewypowiedzenia polisy OC, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do jej automatycznego przedłużenia o kolejny rok. Nie jest to jednak dobrą strategią, ponieważ podpisując kolejną umowę świadomie, klienci często mogą liczyć na zniżki wynikające z lojalności. Ponadto, zawsze istnieje szansa na znalezienie jeszcze bardziej korzystnej oferty. W ciągu roku stawki oferowane przez poszczególne towarzystwa mogą ulec sporym zmianom.

Jak znaleźć najtańszą polisę OC?

Najwygodniej zweryfikować to, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń OC, takiej jak Kiosk Polis, na której dodatkowo można znaleźć interesujące porady na temat wyboru OC, dostępne pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/

Kalkulator po wypełnieniu krótkiego formularza pozwala klientowi na dostęp do ofert kilkunastu renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Chociaż zakres samej polisy OC jest zawsze identyczny, wbrew pozorom propozycje ubezpieczycieli nie różnią się tylko ceną.

Nie liczy się tylko cena

Klienci, którzy zdecydują się na polisę OC, nierzadko mogą liczyć na dodatkowe usługi. Należą do nich na przykład podstawowy pakiet Assistance, który bywa przydatny mniej doświadczonym kierowcom, ubezpieczenie opon czy możliwość bezpośredniej likwidacji szkód. Te interesujące benefity bywają dostępne za naprawdę niewielką dopłatą, więc ich wybór może być bardzo opłacalny. Klienci, których nie interesują dodatki, mogą z powodzeniem wybrać po prostu najtańszą ofertę zaufanego towarzystwa.

Internetowe kalkulatory ubezpieczenia OC umożliwiają zakup polisy w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu. To duża wygoda i oszczędność czasu. Ubezpieczenie zostanie wysłane po dokonaniu transakcji na wskazany adres mailowy, a cała procedura jest w pełni bezpieczna. Polisy kupowane przez internet są zwykle tańsze, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi pakiet, na przykład popularna kombinacja OC plus AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here