Jak poprawić swoje słownictwo angielskie?

0
1088

Poniżej postaram się przedstawić jak w prosty sposób poprawić swoje słownictwo angielskie, jak się uczyć słówek angielskich, czy jakie techniki stosować by poprawić liczbę słów jakie się zna.

1) Napisać, spojrzeć, zakryć, powtórzyć
To jest najlepsza metoda, można by powiedzieć, że klasyk wśród technik nauki słownictwa angielskiego, znana praktycznie od czasów gdy ludzie zaczęli się uczyć języków obcych. Dla mnie nauka słownictwa zawsze kojarzyła się z zeszytem i ćwiczeniem typu pisanie. Fizyczny ruch zapisywania czegoś jest bardzo przydatny, ponieważ zaspokaja potrzeby osób uczących się haptycznie. Weź pad, narysuj pionową linię na środku i napisz słowo z jednej strony w języku ojczystym/źródłowym, a z drugiej strony w języku angielskim. Zapamiętaj listę, a następnie zakryj jedną stronę i zaznacz wszystko, co pamiętasz. Następnie powtórz. Oczywiście teraz są aplikacje do nauki angielskiego, gdzie masz fiszki ze słownictwem, więc nawet nic nie musisz pisać.

Dodaj kolejny krok: Napisz wszystkie słowa, których nie pamiętałeś za pierwszym razem, a następnie zacznij od nowa. I powtórz. Lista słów, których nie możesz zapamiętać, powinna się zmniejszać za każdym razem.

Zaspokajaj swój styl nauki poprzez wersję pisz, szepcz, powtarzaj – wypowiadając za każdym razem każde słowo w języku angielskm. Albo nagraj je wszystkie i posłuchaj listy słówek kilka razy.

Pokoloruj swoją listę, na przykład aby wyróżnić różne płci lub typy słów.

2) Zdobądź nowe słowa
Technika ta jest bardzo dobrze przystosowana do nauki przez zanurzenie w języku. Zdobywasz nowe słowa, niosąc wszędzie słownik (wszystko, co elektryczne ma je w dzisiejszych czasach), a następnie notując nowe słowa, gdziekolwiek się na nie natkniesz. Tworzą one Twoją codzienną listę słownictwa. Naucz się słów, wróć do źródła, przejdź do powiązanego z nimi tekstu lub filmu, aby je powtórzyć. Kontynuuj, aż zapamiętasz wszystkie (lub 80%, 70%… to twój wybór!) słowa z listy, a następnie znajdź nowe źródło. Twoja pamięć zbuduje połączenie między źródłem a słownictwem, pozwalając Ci zapamiętać słowo według tego, skąd się go nauczyłeś.

3) Karteczka flash czyli nauka słówek poprzez fiszki
Karty fiszki są świetne dla uczniów, którzy bardzo dobrze radzą sobie z wizualnymi wskazówkami. Można albo tworzyć zestawy łączące obrazek ze słowem w języku docelowym, albo po prostu pisać słowa w języku źródłowym i docelowym.
To, co odróżnia Flashcards od pisania, to fakt, że nie można polegać na zapamiętywaniu słów w kolejności – trafiają one do Ciebie losowo i musisz być gotowy na wszystko. Osobiście odbieram to jako przeszkodę i nigdy nie było to moją ulubioną rzeczą. Ale z drugiej strony, jaki jest lepszy sposób na przygotowanie się do prawdziwego życia? Dzięki tej metodzie można np nauczyć się najpopularniejsze angielskie słowa

4) Praca w kontekście
Badania nad pamięcią mówią nam, że budowanie powiązań między danymi pomaga nam w zapamiętywaniu rzeczy, a sposobem na nadanie temu sensu jest wykorzystanie słownictwa. Klasyczną techniką pamięci jest połączenie każdego słowa z mocnym obrazem. Alternatywnie, można wymyślić historię, która zawiera całe słownictwo.

Lubię też pracować w blokach z różnymi tematami, na przykład możesz skupić się na gotowaniu przez kilka tygodni. W ten sposób najczęściej pojawiające się słowa będą się powtarzać, a Ty nauczysz się nie tylko słowa, ale i sposobu jego użycia.
Znowu kluczem jest tu zanurzenie i upewnienie się, że tworzysz język angielski w kontekście. Napisz pełne zdanie używając swojego nowego słowa. Zaktualizuj swój Facebook w języku docelowym. Użyj go 5 razy w rozmowie. Cokolwiek by to nie było, upewnij się tylko, że zadowoliłeś się zarówno powtórzeniem, jak i kontekstem.

5) Żołte karteczki
karteczki notatki miały służyć jako przypomnienia, więc wykorzystamy je do tego! Umieść słownictwo kontekstowe w strategicznych miejscach lub napisz sobie małe wiadomości w języku docelowym. Jeśli masz karty pamięci lub wolisz większe kawałki papieru, dlaczego nie włożysz swoich kartek do przezroczystej plastikowej koperty i nie włożysz ich pod prysznic?

6) Nauka lingwistyki

Wiele słów składa się z części innych słów. Tak więc ten wymaga odrobiny nauki, ale sprawi, że nauka słownictwa będzie sprawniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Zapoznaj się z przedrostkami i przyrostkami i wspólnymi źródłami docelowych słów językowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here