Działalność gospodarcza opłaty

Własna firma zawsze wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. W głównej mierze są to bez wątpienia zobowiązania finansowe, które najmocniej przerażają początkujących przedsiębiorców, wkraczających dopiero powoli do świata biznesu. Nie da się ich niestety uniknąć. Każdy zna oczywiście przypadek osoby (wystarczy jej poszukać w showbiznesie), która oszukuje na podatkach i dzięki temu płaci mniej, ale ostatecznie takie oszustwa najczęściej wychodzą, więc lepiej nie kombinować, a przy zakładaniu firmy od razu przygotować się na większe wydatki. Ich wysokość zależeć będzie m.in. od rodzaju i charakteru działalności gospodarczej. Czasem działalność gospodarcza opłaty mogą być trochę niższe, szczególnie w przypadku działalności jednoosobowych, innym razem natomiast znacznie wyższe, w przypadku większych spółek. A co takiego składa się na ich wartość i ile pieniędzy należy sobie przygotować w celu stworzenia kapitału na nową firmę? Jaki budżet powinno się posiadać, aby móc ją spokojnie założyć i równie bezproblemowo poprowadzić, dochodząc powoli do pierwszych zysków?

Każdy, kto właśnie w tym momencie zastanawia się nad utworzeniem swojej własnej działalności gospodarczej, najprawdopodobniej już teraz skupia się na swoich przyszłych zyskach. Szacuje sobie, ile będzie mógł zarobić. Przewiduje ilość klientów i od razu na tej podstawie oblicza, ile produktów bądź usług będzie w stanie sprzedać w ciągu jednego miesiąca. Oczywiście te dochody są kwestią najbardziej interesującą dla początkujących biznesmenów, ale nie można się na nich skupiać bardziej aniżeli na samych opłatach. Takie postępowanie grozi bowiem szybką porażką. Jeśli człowiek dużo wcześniej nie przygotuje się na czekające go koszty i zobowiązania, później zostanie nimi zaskoczony, a podobnie zaskoczy się nimi jego budżet. Doświadczeni przedsiębiorcy doradzają więc swoim młodszym kolegom z branży, by najpierw przygotowali sobie cały kosztorys i wpisali do niego wszystkie opłaty, które będą musieli uiszczać. Prowadzenie działalności gospodarczej nigdy nie jest darmowe. Wydatków w tej dziedzinie po prostu nie da się uniknąć.

Pierwszy krok, który umożliwia założenie własnej firmy, to rejestracja nowej działalności gospodarczej. Niestety nawet ona w Polsce jest płatna. Aby utworzyć taką działalność i zacząć ją prowadzić zgodnie z ustanowionymi w umowach pracy przepisami prawnymi, należy zgłosić się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przesyłając do niej odpowiednio wypełnione dokumenty. Akurat one, jako chyba jedne z nielicznych spraw związanych z zakładaniem biznesu, nie są płatne, dlatego zupełnie za darmo można je pobrać i przesłać. Zarejestrowanie się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych także w teorii nie jest usługą płatną, jednakże później przyszły przedsiębiorca musi ponieść wydatek rzędu niecałych dwustu złotych, aby zobowiązać się do regularnego płacenia podatków VAT. Tak przynajmniej wyglądało to kilka lat temu. Dziś bowiem takiego obowiązku nie ma, dlatego można nawet powiedzieć, że firmę da się założyć zupełnie za darmo. Działalność gospodarcza opłaty pojawią się jednak później i stanie się to bardzo szybko. A nieraz zdążyły one już pochłonąć wielu początkujących przedsiębiorców.

Oczywiście młodzi biznesmeni najbardziej obawiają się kosztów związanych z opłacaniem podatków. Nawet taki podatek ZUS, który niezbędnie należy regularnie uiszczać, posiada dość wysoką wartość, a przedsiębiorca musi go opłacać co miesiąc. Nawet jeśli stanie się tak, że jego działalność w pierwszych miesiącach nie będzie mu przynosić żadnych zysków lub zostanie chociażby zawieszona, podatek ZUS dalej będzie musiał być comiesięcznie opłacany. Tego obowiązku nie da się uniknąć, choć można skorzystać z opcji płacenia tzw. „mniejszego ZUS-u”. Obowiązuje ona przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Dzięki niej ten podatek wynosi znacznie mniej, dlatego nawet początkujący przedsiębiorca jest w stanie sobie z nim poradzić. A taka oszczędność na pewno może mu się przydać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here