Jak zacząć z tą Wolnością Finansową?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wcześniejszym wpisie opisywałem jak ja widzę wolność finansową i czym dla mnie jest, jeśli jeszcze nie czytałeś tutaj jest link do wcześniejszego artykułu http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/ja-widze-wolnosc-finansowa/.

Jak ja zaczynałem ?

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to w historii konta bankowego sprawdziłem ile miesięcznie wydaje moja 3 osobowa rodzina. Na początku nie rozdzielałem jeszcze tych sum na poszczególne rzeczy.np ile na jedzenie, samochód, dziecko.

Później pomyślałem że zacznę wpisywać wszystko do excela ale poszperałem w internecie i wpadłem na taki program jak Kontomierz . Gdzie importuję się swoją historię z banku i wszystko rozbija się na poszczególne wydatki.

Zresztą będę pod koniec każdego miesiąca publikował wydatki mojej rodziny i podsumowanie to sami zobaczycie.
I teraz dzięki temu jak już wiadomo ile miesięcznie wydaję i na co mogę zacząć planować swój budżet. Wiem ile mogę zaoszczędzić i później ewentualnie zainwestować pieniądze które zostają.

Co jeśli nic nie zostaje bądź są jakieś zadłużenia?

Moja rada w takim przypadku aby spłacić wszelkie karty kredytowe i je wyrzucić. Są one bardzo zgubne ponieważ wydajemy pieniądze których nie mamy na rzeczy na które normalnie nas nie stać.

Jeżeli ktoś ma jakiś kredyt gotówkowy to samo wszystkie zaoszczędzone pieniądze należy skierować na ten kredyt i jak najszybciej go spłacić. Wiadome że jeśli ktoś ma kredyt hipoteczne nie spłaci go od tak, ale opisuję tutaj mniejsze formy zadłużenia.

Ja sam miałem dług w wysokości 30.000 zł i spłaciłem go w rok. Co prawda wyjechałem za granicę żeby zrobić to jak najszybciej ale są różne sposoby jak znalezienie lepiej płatnej pracy może dodatkowej.

Najważniejsze co wam chcę przekazać to aby nie bać się zderzyć ze swoimi finansami. Nieraz słyszę jak znajomi mówią „ Ja to nie patrzę nawet na konto bo boję się ile już wydałem”. To błędne myślenie żeby zacząć kontrolować finanse należy wiedzieć ile i na co wydajemy a wtedy ustalimy z czego możemy zrezygnować albo na czym zaoszczędzić aby co miesiąc zostało trochę wolnej gotówki.

pozdrawiam S.

4 komentarze

 1. Adam

  Listopad 3, 2017 at 4:11 pm

  Wolność finansowa dla każdego oznacza coś innego, dla mnie np. to zarabianie pieniędzy kiedy chcę i tyle, żeby móc godnie życ i nie żałować na wszystko – daleka droga zanim to osiągne jeszcze 🙂

  1. admin

   Listopad 3, 2017 at 4:14 pm

   Wszystko jest do zrobienia tylko trzeba zaplanować wszystkie kroki.

 2. Karol B24

  Listopad 6, 2017 at 8:15 am

  Swego czasu zrobiłem bardzo podobnie. Zacząłem spisywać sobie, wszystkie swoje wydatki jakie mam każdego miesiąca od tych najmniejszych, do tych największych. Pozwoliło mi to nieco zredukować co miesięczne koszty i zrezygnować z niektórych usług – zmniejszenie abonamentu za tv, telefon itp.

 3. Eryk Ćwiąkalski

  Listopad 6, 2017 at 2:25 pm

  Oj tak, zgadzam się całkowicie, że lepiej jest zmierzyć się ze swoimi finansami i wiedzieć, na czym się stoi, niż bać się tego kroku. Dla mnie zarządzanie finansami i monitorowanie wydatków stało się nawykiem i z tym o wiele lepiej wiem, na co mogę sobie w danym miesiącu pozwolić.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do naszego newslettera!